Wszystko co należy wiedzieć o The North Face Ultra-Trail du Mont-Blanc

Wszystko co należy wiedzieć o The North Face Ultra-Trail du Mont-Blanc

Już dzisiaj startuje najważniejszy z 5. biegów odbywających się w ramach The North Face Ultra-Trail du Mont Blanc. Ten, odbywający się od 2003 roku, 168-kilometrowy klasyk dookoła najwyższego szczytu Europy, to jeden z najtrudniejszych biegów górskich na świecie. Jednak mimo czekających na biegaczy trudności, z roku na rok przyciąga on coraz większą liczbę sportowców z całego świata, w tym również z Polski.

Gdy kilka lat temu zaczynaliśmy pracę z The North Face Ultra-Trail du Mont-Blanc zarejestrowanych Polaków była zaledwie garstka. Dzisiaj, to jeden z popularniejszych kierunków dla miłośników zmagań z dystansami ultra. Podczas tegorocznej edycji na starcie pięciu dystansów UTMB pojawi się aż 119 zawodników z Polski, w tym 49 weźmie udział w głównym biegu. Ta tendencja bardzo nas cieszy, bo UTMB to naprawdę wyjątkowe wydarzenie – mówi zajmujący się komunikacją wydarzenia w Polsce, Andrzej Lesiewski z biura prasowego marki The North Face.

 

The North Face Ultra-Trail du Mont-Blanc (The North Face/Alo Belluscio)

The North Face Ultra-Trail du Mont-Blanc (The North Face/Alo Belluscio)

 

Podczas tegorocznej edycji imprezy na starcie, oprócz Polaków, pojawią się obywatele aż 76 krajów. Największą grupę stanowić będą Francuzi – 48 proc., Hiszpanie i Włosi – ok. 9 proc., Anglicy 7 proc. oraz Japończycy ok. 4 proc.. W zdecydowanej większości będą to mężczyźni – 87 proc.. Wśród nieco ponad 10 proc. grupie kobiet pojawią się znakomite biegaczki jak Rory Bosio, Lizzy Hawker, Fernanda Maciel, czy reprezentująca Polskę Magdalena Ostrowska-Dołęgowska.

Na trasie na biegaczy czekać będzie 38 punktów z napojami, zaś energię zawodnikom zapewni m.in. 23000 batoników śniadaniowych, 9000 bananów, 450 kg salami, 3000 kg sera, 9700 litrów zupy oraz 15 500 litrów coli.

Nad bezpieczeństwem startujących czuwać będzie 30 lekarzy, 70 pielęgniarek, 150 osób wchodzących w skład jednostek pierwszej pomocy, a także helikopter medyczny.

 

The North Face Ultra-Trail du Mont-Blanc (The North Face/Alo Belluscio)

The North Face Ultra-Trail du Mont-Blanc (The North Face/Alo Belluscio)

 

Zarówno podczas zawodów, jak i w miasteczku biegowym wspierać ich będzie aż 2000 wolontariuszy – studentów, osób czynnych zawodowo, jak również emerytów.

To właśnie oni tworzą niespotykaną nigdzie indziej atmosferę. Jak mówi Lizzy Hawker, wielokrotna zwyciężczyni imprezy w Chamonix: UTMB to wyjątkowe zawody. Wspólna pasja i poświęcenie zawodników oraz organizatorów sprawiają, że nie jest to tylko wyścig, a podróż, która pozwala zmierzyć się z samym sobą, fizycznie, psychicznie i emocjonalnie. Te zawody pozwalają sprawdzić granice własnej wytrzymałości.

Wszystko wskazuje na to, że, po kilku deszczowych dniach, weekend w Chamonix zapowiada się słonecznie, z temperaturami w okolicach 20 stopni, a koronny bieg UTMB odbędzie się na pełnej 168-kilometrowej trasie.

Zmagania zawodników będzie można śledzić na żywo na stronie internetowej www.utmb.livetrail.net, za pomocą kanałów Social Media: www.facebook.com/UltraTrailMontBlanc, www.twitter.com/tnfutmb, a także dzięki Tomkowi Kliszowi, który z Chamonix relacjonuje wydarzenia na swojej stronie facebookowej: www.facebook.com/HTTrunning.

Autor: Katarzyna Frączkowska

Translate »