Turyści się szkolą

Turyści się szkolą

Rekordowe zainteresowanie szkoleniami, których uczestnicy zdobywają wiedzę i umiejętności potrzebne do samodzielnej oceny ryzyka w górach i udzielania pomocy w razie wypadku lawinowego.

Rośnie zainteresowanie kursami lawinowymi i skiturowymi. Jak mówi Andrzej Lesiewski,
organizujący szkolenia w ramach akcji kursylawinowe.pl – „W minionym sezonie, czyli od połowy grudnia do końca kwietnia, praktycznie w każdy weekend w Tatrach odbywało się jedno z naszych szkoleń prowadzonych przez ratowników TOPR. W odpowiedzi na ogromne zainteresowanie, zorganizowaliśmy też dodatkowe kursy. W sumie wzięło w nich udział przeszło 250 osób, a chętnych było znacznie więcej. W perspektywie ostatnich 10 lat z pewnością można powiedzieć, że liczba osób zainteresowanych szkoleniami była rekordowa.”

 

Celem szkoleń lawinowych jest przede wszystkim przekazanie uczestnikom wiedzy na temat istoty planowania i przygotowania do wypraw w góry. Mają oni okazję poznać czynniki wpływające na kształtowanie się pokrywy śnieżnej i jej stabilność, a także nauczyć się analizować informacje na temat warunków, pogody i terenu. To punkt wyjścia do oceny ryzyka i podejmowania decyzji, od których zależy bezpieczeństwo każdego miłośnika gór. W czasie szkoleń omawiane są także zagadnienia i prowadzone ćwiczenia związane z poszukiwaniem osób zasypanych przez lawiny za pomocą detektorów LVS, sond i łopatek.

 

Jak ocenia Jan Krzysztof, Naczelnik TOPR i opiekun merytoryczny szkoleń, większość uczestników to osoby – z punktu widzenia posiadanej wiedzy – zupełnie początkujące – „Staramy się by po tak krótkim, weekendowym szkoleniu zdobyty zakres wiedzy podstawowej pozwalał już na próby pierwszych samodzielnych decyzji zwianych z oceną ryzyka lawinowego. Zdajemy sobie równocześnie sprawę, że ten zakres wymaga dalszego pogłębiania i utrwalania. Uczestników najczęściej zaskakuje to, jak proste są niektóre metody oceny ryzyka, a równocześnie jak trudno je konsekwentnie stosować ze względu na nasze przyzwyczajenia i subiektywne oceny otaczającego nas środowiska. Dotyczy to zarówno warunków przyrodniczych, gór, ale także zachowań i wyborów naszych oraz innych turystów.”

 

Jak pokazują wyniki ankiety przeprowadzanej po każdym ze szkoleń, dla przeszło 88% osób, które udzieliły odpowiedzi, omawiana tematyka jest nowością lub uzupełnieniem posiadanej wiedzy. Blisko 50% ankietowanych wskazuje, że do wypraw w góry podchodzi ostrożniej, gdyż nie zdawało sobie sprawy z wielu zagrożeń. Praktycznie 100% z nich poleciłoby kursy znajomym.

Jak komentuje Lesiewski – „Dzięki wsparciu PZU – strategicznego partnera kursylawinowe.pl – jesteśmy obecni na festiwalach i imprezach outdoorowych takich jak Pure Powder Tour, Krakowski Festiwal Górski czy Kolosy, gdzie każdy może dowiedzieć się dlaczego odpowiednie szkolenie, to doskonały sposób na rozpoczęcie przygody z górami o charakterze alpejskim. Na kanale YouTube.com/kursylawinowepl oglądać można nowe odcinki serii edukacyjnej #poradylawinowe, współpracujemy też z partnerami w mediach przy przygotowaniu materiałów związanych z bezpieczeństwem w górach. Jednak sami uczestnicy, polecając znajomym udział w kursach lawinowych, odgrywają nieocenioną rolę w realizacji celu, jakim jest promocja bezpiecznej i odpowiedzialnej turystyki górskiej. Tym bardziej cieszy fakt, że podobnie jak w poprzednich latach, nie tylko chcą się szkolić, ale i zachęcać do tego innych.”

Więcej informacji na temat szkoleń znaleźć można na stronach:

www.kursylawinowe.pl

www.facebook.com/lawiny

www.youtube.com/kursylawinowepl

www.instagram.com/kursylawinowe.pl

Translate »