W poszukiwaniu niedźwiedzi duchów

W poszukiwaniu niedźwiedzi duchów

Kamila Kielar: „Garmin InReach Explorer+ to kluczowe urządzenie dla pomyślnego przebiegu całej wyprawy.”

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kamila Kielar wyruszyła w samotną wyprawę kajakiem wzdłuż zachodnich wybrzeży Kanady, w poszukiwaniu niewielkiej populacji podgatunku niedźwiedzi czarnych nazywanych „niedźwiedziami-duchami”. Miano to zyskały dzięki białej sierści, która występuje wyłącznie u osobników zamieszkujących na tym terenie. Według różnych szacunków na wolności żyje od 200 do 400 osobników.

Podróżniczka przemieszcza się kajakiem morskim pomiędzy zamieszkiwanymi przez niedźwiedzie wyspami i pieszo eksploruje północne lasy deszczowe. Jej celem jest udokumentowanie życia tych niezwykłych zwierząt, a także przyjrzenie się związkom rdzennych mieszkańców z niedźwiedziami oraz zagrożeniom ekologicznym jak np. planowana budowa ropociągu, która będzie miała nieodwracalny wpływ na ekosystem regionu.

W czasie samotnej podróży przez dzikie, odcięte od świata tereny Kielar korzysta z urządzenia Garmin inReach Explorer+, które łączy w sobie możliwości globalnego komunikatora satelitarnego oraz urządzenia nawigacyjnego GPS. W razie potrzeby umożliwia również wysłanie sygnału do całodobowego centrum alarmowego, które koordynować może akcję ratunkową.

„W czasie podróży nie mogę liczyć na zasięg telefonii komórkowej, ale chcę informować o przebiegu wyprawy dzięki satelitom i mojemu Garminowi InReach Explorer+. To kluczowe urządzenie dla pomyślnego przebiegu całej wyprawy i nim będę się z nim rozstawać ani na chwilę. Najważniejszą dla mnie funkcją jest szczegółowa nawigacja w terenie kompletnie dzikim i z dala od jakichkolwiek osad ludzkich. Druga, to oczywiście możliwość komunikacji z bliskimi bez względu na zasięg sieci komórkowej. Trzecia – szalenia ważna przy pływaniu kajakiem na pełnym morzu – to aktualna prognoza pogody odbierana drogą satelitarną.” – tłumaczy podróżniczka.

Wymianę wiadomości tekstowych z dowolnym telefonem komórkowym lub adresem e-mail, odbieranie prognozy pogody, wysyłanie sygnałów SOS, a nawet publikowanie wpisów w mediach społecznościowych z dowolnego miejsca na świecie umożliwia sieć satelitarna Iridium. Z kolei dzięki łączności z systemem satelitarnym GPS, Garmin inReach Explorer+ zapewnia wskazówki nawigacyjne z wykorzystaniem fabrycznie załadowanych map TOPO, uzupełnione o wskazania wbudowanego cyfrowego kompasu, wysokościomierza barometrycznego i akcelerometru. Urządzenie może rejestrować położenie w określonych odstępach czasu i udostępniać je za pośrednictwem portalu MapShare. W ten sposób znajomi, bliscy czy osoby obserwujące kanały social media użytkownika, mają możliwość śledzenia jego postępów. *

W czasie wyprawy na dzikie tereny Great Bear Rainforest polska podróżniczka może polegać wyłącznie na sobie. Tym bardziej możliwość nawigacji w trudnych warunkach i komunikacji satelitarnej bez względu na położenie, stanowi nieocenione wsparcie, które może być kluczowe dla realizacji celu.

*Kamila Kielar nie korzysta z tej funkcji, by nie udostępniać informacji o lokalizacji niedźwiedzi

Translate »