Wyjątkowa edycja Golden Trail World Series z udziałem najszybszych polskich biegaczy górskich. Prezentujemy listy startowe.

Wyjątkowa edycja Golden Trail World Series z udziałem najszybszych polskich biegaczy górskich. Prezentujemy listy startowe.

Rok 2020 był rokiem, który z pewnością zapamiętamy na lata. Z powodu pandemii świat wywrócił się do góry nogami, odwołano niemal wszystkie największe światowe imprezy kulturalne, gospodarcze czy sportowe z Igrzyskami Olimpijskimi na czele. Ucierpiało również środowisko biegów górskich włączając w to największe i najbardziej prestiżowe imprezy na świecie. Wszyscy wierzymy, że rok 2021 będzie powrotem do normalności, dlatego odliczamy już tygodnie do  powrotu GTWS z sześcioma kultowymi wyścigami i Wielkim Finałem w Patagonii!

Wstępne listy startowe na poszczególne biegi serii GTWS 2021 pozwalają przypuszczać, że będzie to najmocniej obsadzony cykl zawodów jaki odbywał się do tej pory w swojej historii. Najlepsi biegacze górscy świata będą rywalizować w sześciu kultowych wyścigach:

– Zegama-Aizkorri (Hiszpania) – 42,195m/+2736,

– Mont Blanc Marathon (Francja) – 42km/+2780,

– Dolomyths Run Skyrace (Włochy) – 22 km/+1700,

– Sierre-Zinal (Szwajcaria) – 31 km/+2200,

– Pikes Peak Marathon (USA) – 42 km/+2382,

– Ring of Steall Skyrace (Szkocja) – 29 km/+2382

Wielki Finał odbędzie się 6 listopada 2021 w ramach Marathon K42 Adventure w Patagonii w Argentynie.

Najlepsi z najlepszych

Tegoroczna edycja GTWS bez wątpienia przyciągnie jeszcze większą liczbę najlepszych zawodników na świecie. Zeszłoroczny niemal zupełny brak możliwości rywalizacji, popularyzacja biegów górskich oraz wysokie gratyfikacje finansowe sprawiają, że biegami górskimi interesują się już biegowe elity z różnych środowisk sportowych, a także wschodzące gwiazdy nowych międzynarodowych drużyn! Ta edycja z pewnością będzie fascynująca!

Faworytki

Do rywalizacji wraca Judith Wyder (Team Salomon, Szwajcaria), zwyciężczyni GTWS 2019, rekordzistka tras Dolomyths Run i Ring of Steall. Judith pojawi się w tym roku w górach po urodzeniu drugiego dziecka i z pewnością będzie chciała wrócić na tron na którym zasiadała dwa lata temu. Najgroźniejszą przeciwniczką dla Judith będzie jej teamowa koleżanka i zarazem rodaczka Maude Mathys – zwyciężczyni GTC 2020 oraz rekordzistka tras Sierre-Zinal i Pikes Peak Marathon. Wystartuję również Rachel Drake (Team Nike, USA), druga w klasyfikacji generalnej GTC 2020, która będzie chciała udowodnić, że na trudnych technicznie i zróżnicowanych trasach jest w stanie biegać tak samo szybko jak na Azorach. Jest Blandine L’Hirondel (Team Hoka One One, Francja), która stała na najniższym stopniu podium w klasyfikacji generalnej GTC 2020. Wśród faworytek wymieniana jest także Johanna Åström (Team Arc Teryx, Norwegia), piąta w klasyfikacji generalnej na 2020 GTC, Denisa Dragomir (Team La Sportiva, CompresSport, Rumunia) – Mistrzyni Europy Skyrunning 2019.

Poza tym na trasach GTWS będą biegać dobrze nam znane: Anaïs Sabrié (Team Matryx, Francja) Holly Page, (Team Adidas Terrex, Wielka Brytania), Fanny Borgstrom, (Szwecja)

Faworyci
Przede wszystkim w tym roku na trasach GTWS zobaczymy dwóch niezwykle szybkich Włochów. Davide Magnini (Team Salomon, Włochy) to zwycięzca Mont-Blanc Marathon i Dolomyths Run w 2019 r., drugi zawodnik w klasyfikacji generalnej GTWS 2019. Z kolei Nadir Maguet (Team La Sportiva, Włochy) to zwycięzca Ring of Steall 2019, biegacz o niesamowitym potencjale.  Poza tym na listach widnieją nazwiska takich mistrzów jak:  Frédéric Tranchand (Team Scott, Francja),  Stian Angermund (Team Salomon, Norwegia), Rui Ueda (Japonia) Mistrz Skyrunner World Series 2019, Jonathan Albon (Wielka Brytania) IAU World Champion 2019, Francesco Puppi (Team Nike, Włochy), Nicolas Martin (Team Hoka One One, Francja), Rémi Bonnet (Team Salomon, Szwajcaria).

I wreszcie faworyt polskich kibiców, Bartłomiej Przedwojewski (Team Salomon Polska) który jest bardzo zdeterminowany do powtórzenia swojego sukcesu z jesieni ubiegłego roku, kiedy to zwyciężył w pandemicznej edycji cyklu.

Polacy

Warto zazanaczyć, że obok Bartka Przedwojewskiego udział w cyklu GTWS zapowiedzieli Marcin Rzeszótko (Buff The North Face Team Polska), który już w ubiegłym roku pokazywał swoimi starami, że stać go na bardzo szybkie bieganie. W cyklu będzie również biegał Krzysztof Bodurka (Team Salomon, Polska), którego pechowa kontuzja wyeliminowała z rywalizacji w zeszłym roku.

Kilka dni temu o swoich planach startowych poinformował również Marcin Świerc (Buff, Polska), który zapowiedział swój debiutancki udział w Zegamie. Wśród kobiet mamy Dominikę Stelmach (Adidas Terrex) – chyba najbardziej wszechstronną polską biegaczkę, która będzie chciała się zmierzyć ze światową elitą na trudnych technicznie trasach. Poza Dominiką w rywalizacji z najlepszymi zawodniczkami na świecie zobaczymy również Martynę Kantor (Salomon), dla której będzie to debiut na trasach Golden Trail World Series.

Edycja GTWS 2021 ma więc wszystko, co niezbędne, aby stworzyć najbardziej ekscytującą edycję jaka odbyła się do tej pory.  Pełna lista Elity w załączniku.

NAGRODY PIENIĘŻNE
W GTWS 2021 do wygrania jest pula nagród w wysokości 160 000 €. W Wielkim Finale w Argentynie zwycięzcy otrzymają 10 000 euro, miejsca od 2. do 5. otrzymają 6000 euro, miejsca od 6. do 10. nadal otrzymają 3000 euro, a na 11. miejscu 1000 euro. Punkty z finału będą podwajane co jeszcze bardziej wzmaga rywalizacje. Zobacz wszystkie szczegóły tutaj: https://www.goldentrailseries.com/

Aby zakwalifikować się do Wielkiego Finału, biegacze muszą wziąć udział w co najmniej 3 z 6 wyścigów kwalifikacyjnych i dotrzeć do pierwszej 11. Jeśli biegacz nie dotarł do pierwszej jedenastki, ale wziął udział w 3 z 6 wyścigów kwalifikacyjnych, nadal może udać się na Wielki Finał, ale na własny koszt i nadal ma szansę na wygranie wyścigu i nagrody pieniężne!

Ostateczny ranking Golden Trail World Series zostanie ustalony na podstawie 3 najlepszych wyników biegaczy w sezonie oraz ich wyniku w Wielkim Finale. Oczywiście nadal żyjemy w niepewnych czasach i musimy być przygotowani na dostosowanie harmonogramu cyklu do istniejących warunków sanitarnych, jeśli oczywiście zajdzie taka potrzeba. Czy są jakieś plany awaryjne ? Oczywiście

Jeśli 1, 2 lub 3 wyścigi zostaną odwołane: GTWS nadal odbywa się ze zmniejszoną liczbą wyścigów i zmianą liczby obowiązkowych wyścigów kwalifikacyjnych:

5 wyścigów: 3 najlepsze wyniki z 5

4 wyścigi: 2 najlepsze wyniki z 4

3 wyścigi: 2 najlepsze wyniki z 3
Jeśli więcej niż 3 wyścigi zostaną odwołane przechodzimy do znanego z zeszłego roku formatu GTC ze złotymi biletami lub złotymi segmentami.

Media

GTWS 2021 wyda 7 odcinków po 30 minut każdy pod koniec roku oraz 10-minutowe podsumowania zawodów bezpośrednio po każdym wyścigu. Wszystkie będą pokazywały kluczowe momenty rywalizacji, dzięki czemu będziesz mógł cieszyć się pełnią wrażeń, gdziekolwiek jesteś na świecie, poczuć się jakbyś stał obok najlepszych biegaczy przełajowych na świecie!

Golden Trail National Series

Podczas gdy celem GTWS jest zgromadzenie najlepszych sportowców z całego świata, celem GTNS jest zaproszenie do rywalizacji najlepszych sportowców krajowych i umożliwienie im wejścia do elity poprzez start w GTC i zmierzenie się z najlepszymi sportowcami świata. Każda seria krajowa przedstawia najlepsze wyścigi i najlepszych sportowców z każdego kraju + finał krajowy.

Edycje narodowe będą rozgrywane między innymi: we Francji i Belgii, Hiszpanii i Portugalii, Włoszech, Wielkiej Brytanii, USA I Kanadzie, Niemczechi Austrii oraz Czechach-Słowacji-Polsce (wspólna edycja). W Polsce wyścig GTNS odbędzie się podobnie jak w ubiegłym roku w Lądku -Zdroju w ramach DFBG. Zawodnicy będą rywalizować na trasie zawodów Golden Mountains Trail na dystansie 33 km /+1500 metrów.

Trzech najlepszych mężczyzn i kobiet z narodowych edycji GTNS, spotka się w Wielkim Finale na Azorach,
Golden Trail World Series wyróżnia się we współczesnym świecie sportu, szanując wyjątkowe wartości, takie jak równość, sprawiedliwość, przejrzystość i uczciwość. Wyścigi zostały wybrane, aby podkreślić najbardziej kultowe dzisiejsze wydarzenia w tym sporcie. Seria ma na celu promowanie profesjonalnych biegaczy przełajowych jako światowej klasy sportowców, którymi są, pokazanie i ochronę inspirującej przyrody i środowiska, w którym rywalizujemy, a także uznanie niesamowitych, pełnych pasji fanów za niezbędny składnik sportu. . Każdy z sześciu wyścigów w Serii został specjalnie wybrany ze względu na scenerię, wyzwania, historię i atmosferę, które oferują zarówno biegaczom, jak i publiczności. Są to wyścigi, których każdy biegacz chce doświadczyć i jedne z pierwszych zapisanych na liście życzeń każdego biegacza.

 

Website: goldentrailseries.com
Facebook: Golden Trail Series

Instagram: Golden Trail Series

YouTube : Golden Trail Series

 

Tekst: Salomon Polska, Golden Trai Series. Foto: materiały Golden Trail Series

Translate »