Zimowa przygoda w Laponii – Fjällräven Polar 2015
rys. Kate Zamana

Zimowa przygoda w Laponii – Fjällräven Polar 2015

6 kwietnia grupa dwudziestu osób z całego świata spotka się w Sztokholmie, aby rozpocząć wyprawę przez arktyczną tundrę z psimi zaprzęgami. Trasa Fjällräven Polar przebiega od Signaldalen w Norwegii, aż do lasów w koło Jukkasjärvi, w szwedzkiej Laponii i ciągnie się przez ponad 300 km. Spośród 300 tys. zgłoszeń, połowę uczestników wybierali internauci poprzez głosowanie, drugą połowę jury. W tej grupie pojawiła się Kate Zamana, dziewczyna z wieloma pasjami i marzeniami, które jak sama opowiada, sukcesywnie spełnia…

rys. Kate Zamana

rys. Kate Zamana

Kim jest Kate Zamana, dziewczyna, która będzie w tym roku – jako jedyna – reprezentować Polską w klasycznej wyprawie arktycznej Fjällräven Polar 2015?

Kate Zamana: Podążam nieznaną ścieżką – jestem otwarta na to, co przyniesie mi życie. Urodziłam się w USA – tam wtedy był mój ojciec, Mistrz Świata w kolarstwie szosowym – Cezary Zamana. Później mieszkałam w różnych miejscach, głównie w Polsce. W wieku 16 lat straciłam słuch, jestem osobą niedosłyszącą. To było traumatyczne wydarzenie, przepłacone depresją, które ukształtowało moje obecne życie. Spokój i siłę odnalazłam w rysunku oraz psach husky. Jestem rysownikiem i fotografem. Ilustruję książki i gry komputerowe – taka praca daje mi dużo wolności, a ta jest dla mnie bardzo cenna. Wiele rzeczy mnie fascynuje, a rysunek i fotografia pozwalają się dzielić doświadczeniami z innymi ludźmi.

Fjallraven Polar_2
Dlaczego zdecydowałaś się aplikować na Fjällräven Polar?

KZ: Psy husky to moja pasja, obracam się w środowisku maszerów i od nich dowiedziałam się o wyprawie Fjällräven Polar – jak wszystko sprawdziłam, okazało się, że zostały jedynie 3 dni, by przygotować zgłoszenie. Nie wiedziałam jak się do niego zabrać, czas uciekał, ale jednocześnie – bardzo mi zależało, by spróbować.

Czym ujęłaś serce jury?

KZ: Tego dokładnie nie wiem. Finalnie w aplikacji napisałam po prostu, co mi w duszy grało – moją historię i motywacje. Marzeniem mojego życia było zostać pilotem – żyć w niebie! Od małego żyłam tą perspektywą. Utrata słuchu przekreśliła wszystkie plany. Musiałam odnaleźć siebie raz jeszcze – zdefiniować nowe marzenie. Na mojej drodze zmian spotkałam psie zaprzęgi – dające wolność, możliwość odkrywania świata, przyjaźń, stabilne wartości. To stało się moim nowym niebem, a wyprawa taka jak Fjällräven Polar – 300km przez arktyczną tundrę, góry i zamarznięte jeziora, w której udział bierze 100 psów husky – nowym marzeniem. A marzenia są po to, by je realizować i za nimi podążać – niezależnie od tego, jak układa się życie czy od niepełnosprawności. Mam nadzieję, że moje uczestnictwo w wyprawie zainspiruje innych – nie tylko niedosłyszących – by nie odkładali zamiarów i planów, na później, lecz je realizowali.

Fjallraven Polar_1

Wyprawa – organizowana w pełni profesjonalny sposób, ale jednak skierowana przede wszystkim do amatorów. Wielu uczestników poprzednich lat mówi, że to test ducha i wytrzymałości. Czego się obawiasz?

KZ: Mam za sobą samotne podróże do Azji oraz przez Alaskę – nie obawiam się więc pogody, ani też obciążenia fizycznego czy kwestii technicznych. Jestem silna pod tym względem. Towarzyszy mi przede wszystkim strach wewnętrzny – czy dam radę pod kątem relacji z innymi ludźmi? 5 lat temu bałam się wyjść do ludzi, byłam w całkowitej alienacji. Od tego czasu cały czas uczę się życia, przede wszystkim społecznego, od nowa. Traktuję to jako kolejną szkołę, zadanie, test dla siebie.

Fjallraven Polar_3

Podczas wyprawy będzie okazja do testów odzieży, namiotów, plecaków tytularnego sponsora. Jak ty przygotowujesz się do wyprawy?

KZ: Tak jak mówiłam wcześniej – koncentruję się na przygotowaniu psychicznym. Dla mnie największym wyzwaniem jest nawiązanie kontaktu z innymi uczestnikami. W Arktyce ważne jest działanie zespołowe, a ja jestem raczej samotnikiem. Udało mi się już nawiązać kontakt z niektórymi członkami wyprawy – planuję spotkać się z nimi wcześniej, odwiedzić ich, poznać. Pod względem technicznym – znam markę organizatorów i w pełni ufam ich sprzętowi. Pod względem fizycznym – mam nadzieję pobiegać na biegówkach w tym sezonie i skorzystać z kilku zajęć z fizjoterapii. To powinno wystarczyć.

Śledź poczynania uczestników podczas Fjällräven Polar 2015 na: http://www.fjallraven.com/polar

Źródło: Informacja prasowa

Translate »