Zrozumieć Wenezuelę

Zrozumieć Wenezuelę

Upały, mango i ropa naftowa to wszechstronna opowieść o Wenezueli. Wojciech Ganczarek podejmuje się ambitnego zadania, by w jednym tekście zmieścić gospodarkę i kulturę, zmieszać muzykę z pejzażami, a historie ozdobić anegdotami z barwnej codzienności. Jak głosi przedmowa, w książce „socjologiczne teorie przeplata wilgoć deszczu i smak kakao”. Mnogość różnorodnych informacji naturalnie wkomponowuje się w relacje w wielomiesięcznej podróży rowerowej autora po Wenezueli w dobie ostrego kryzysu. W sklepach brakuje podstawowych produktów żywnościowych, papier toaletowy jest na wagę złota, a przestępczość bije światowe rekordy. W kryzysowej rzeczywistości piętrzą się paradoksy, a nich jak w lustrze – jasno i wyraźnie – odbijają się fundamentalne cechy kraju i jego mieszkańców. Dodatkowo wgląd w historię pozwala na dogłębne studium duszy wenezuelskiej i – ogólniej – latynoamerykańskiej. Zdecydowanie Upały… zadowolą wszystkich tych, którzy pragną nie tylko poznać, ale i zrozumieć.

Jak pisze Wojciech Ganczarek o swojej książce: „W Wenezueli spędziłem przeszło rok. Objechałem kraj rowerem, ale też mieszkałem kilka miesięcy w Meridzie i Caracas doświadczając codzienności wenezuelskiego życia, prowadząc dziesiątki rozmów i wertując stosy książek. Z tego narodziły się Upały … , tekst będący połączeniem relacji z podróży, reportażu z Wenezueli pogrążonej w kryzysie i socjohistorycznych interpretacji na temat mentalności latynoamerykańskiej.”

Książka ukazała się pod patronatem miesięcznika Podróże, portalu Peron4.pl i magazynu Kontakt.

Link do książki: http://bezdroza.pl/ksiazki/upaly-mango-i-ropa-naftowa-wojciech-ganczarek,beupam.htm

O autorze:

Wojciech Ganczarek, urodzony w 1988 roku, absolwent fizyki teoretycznej i matematyki stosowanej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Autor artykułów naukowych z mechaniki kwantowej i modelowania epidemii. Na gruncie euroazjatyckim – amator Iranu, Białorusi                   i dawnej Galicji. Podczas kilkuletniej podróży rowerowej po Ameryce Łacińskiej spędził przeszło rok w Wenezueli. W drodze realizuje trasę koncertową muzyki wschodnioeuropejskiej. Publikuje w „Magazynie Kontakt”, „Poznaj Świat”, „RowerTour”,              na portalu Peron4.pl oraz na autorskiej stronie internetowej fizyk-w-podrozy.blogspot.com (wersja hiszpańskojęzyczna: fisicoenelcamino.blogspot.com).

Zapraszamy w daleką podróż, na drugi kraniec świata by u boku Wojciecha Ganczarka odwiedzając niesamowite miejsca, spotykając ciekawych ludzi zrozumieć Wenezuelę.

Translate »