Czy zbieranie znaczków, znów staje się popularne?

Czy zbieranie znaczków, znów staje się popularne?

Kolekcjonowanie znaczków to inaczej filatelistyka. To hobby opiera się na kolekcjonowaniu znaczków pocztowych oraz elementów związanych z pocztą. Moda na kolekcjonowanie znaczków sięga dawnych czasów, XIX wieku. Przeczytaj artykuł, by bardziej poznać ten temat. 

Czy kolekcjonowanie znaczków staje się znów popularne?

Z początkiem XXI wieku kolekcjonerów zdecydowanie zaczęło ubywać. Jest to związane z rozpowszechnieniem Internetu oraz technologii multimedialnej. Dodatkowo wzrosła dostępność lotów cywilnych, dzięki czemu ludzie mogli zastąpić znaczki bezpośrednim zwiedzaniem. Poza tym wzrosła dostępność znaczków, ponieważ zostały one produkowane w masowych ilościach. To sprawiło, że ich wartość była o wiele niższa niż wcześniej.

Obecnie można zauważyć tendencję rosnącą zainteresowaniem zbierania znaczków. Okazało się też, że tego typu hobby może być świetną inwestycją. Mnóstwo egzemplarzy ma wartość historyczną. Do tego dochodzi też fakt, że niektóre z nich są rzadkością, więc w perspektywie kilku lat mogą się zwrócić z dużym zyskiem. Największym zainteresowaniem cieszą się znaczki, które wyprodukowane są w niewielkiej ilości. Do tego znaczki pocztowe muszą być czyste i posiadać certyfikat autentyczności. Wielu kolekcjonerów uważa, że prawdziwymi perełkami są te z błędem drukarskim, który stanowi o ich unikalności. Każdy, kto jest zainteresowany rozpoczęciem kolekcjonowania, powinien dobrze poznać rynek i przeglądać filatelistyczne katalogi.

Filatelistyka – od czego zacząć?

Każdy, kto zaczyna interesować się tym hobby, może podejść do tego inaczej. Najlepiej będzie, gdy nasza kolekcja będzie od początku spójna oraz przemyślana. Często można spotkać kolekcje znaczków, które są z jednego kraju albo kontynentu. Inni kolekcjonerzy mogą skupić się na budowaniu kolekcji z danego okresu historycznego. Popularne jest też zbieranie znaczków z określonych wydarzeń sportowych lub kulturalnych. Kolekcjonerzy mają najróżniejsze pomysły, dlatego nietrudno też spotkać osoby, którzy skupiają się na jednej kolekcji. Należy podkreślić, że tematyczne kolekcje, mają o wiele wyższą wartość od tych typowo przypadkowych. Jednak nietrudno, by chaos wdał się w kolekcje. Na świecie jest mnóstwo znaczków. Dobrym rozwiązaniem jest skupić się na jednej tematyce i stale dążyć do jej powiększania.

Kolekcjonowanie znaczków można też połączyć z inną pasją. Jeśli zbieramy gadżety związane z danym krajem lub wydarzeniem, możemy dołączyć do tego znaczki. To sprawi, że nasza kolekcja będzie pełniejsza. Na znaczkopol.pl jest blisko sto kategorii tematycznych, więc każdy znajdzie coś dla siebie.

Translate »