Koszulka do biegania dla początkujących

Koszulka do biegania dla początkujących

Dzisiejszy tekst będzie dla początkujących adeptów biegania, bo Ci bardziej zaawansowani już mają swoje gusta i guściki. Zwłaszcza w okresie wiosny i lata (czyli w porach roku, gdy biega się najprzyjemniej) przybywa osób chcących swój czas spędzić na przemierzaniu kilometrów w szybkim tempie na własnych nogach. Niejednokrotnie jednak nie wiedzą co na siebie włożyć.

Na szczęście – gdy temperatura jest ciepła  wystarczy w koszulka z krótkim rękawem, spodenki i buty – czyli zestaw mocno ograniczony i łatwy do skompletowania. Wybór odpowiedniej odzieży ma mieć przede wszystkim zastosowanie praktyczne – chodzi o to, żeby nie ograniczać ruchów, minimalizować nadmierne pocenie się i poprawiać ogólny komfort biegu. Należy przy okazji wspomnieć, że wiele osób zaczynających dopiero bieganie nie jest jeszcze przekonana, czy to sport dla nich a część biega tylko, żeby zapewnić sobie odpowiedni brzuch na lato. Tym osobom będzie najbardziej zależało na wygodzie – żeby się po prostu nie zrazić.

Największym i karygodnym błędem popełnianym przez osoby, które dopiero zaczynają przygodę z bieganiem jest bieganie w najpopularniejszych na rynku bawełnianych koszulkach. Trzeba sobie jasno powiedzieć, bawełna do biegania się nie nadaje! Zatrzymuje pot zamiast go odprowadzać, robi się ciężka i po prostu nieprzyjemna, może powodować również otarcia w kluczowych miejscach, które potrafią być bolesne. Nic przyjemnego dlatego… do uprawiania biegania (oraz innych aktywności fizycznych) należy używać niczego innego jak tylko koszulek wykonanych z tworzyw sztucznych (najlepiej dobrej jakości poliestru). Dlaczego? To proste – poliester jest bardzo lekki i cienki, dobrze odprowadza pot, jest szybkoschnący więc pot nie obciąża koszulki, dobrze oddycha i nie powinien podrażniać.

Na szczęście koszulki do biegania nie zawsze należą do drogich a na początku nie trzeba inwestować w najwyższej klasy modele startowe. Wystarczą 2 koszulki (żeby było na zmianę) i można cieszyć się aktywnością.

Podstawowym modelem, który powinno się posiadać w szafie jest zwykły t-shirt, dla osób, które lubią biegać w wysokich temperaturach (choć osobom rozpoczynającym tego nie polecam) są także biegowe singlety/topy. Przy wyborze koszulki warto zobaczyć jakie szwy ma dany model – od tego będzie zależało, czy nie będzie na pewno nas podrażniał przy dłuższych trasach.

Podobno kolorem się nie jeździ jednak potwierdzam, że czarna koszulka w słoneczny dzień może być zmorą – warto, by koszulka do biegania w lato była jasna (jeśli planujemy użytek całoroczny to nie musimy się ograniczać kolorystycznie).

Tak jak wspominałem na początku – będąc początkującym biegaczem nie potrzebujesz, żeby koszulka biegowa była z najwyższej półki. Nie warto jednak również inwestować w no name`owe koszulki ani tanie marketówki. Wbrew pozorom przecież w tej koszulce spędza się sporo czasu i wykonuje konkretny wysiłek.

Koszulki do biegania w MikeSport.pl to np. uznana marka Craft (dla tych nieco bardziej zaawansowanych) lub polska marka Tervel (bardzo fajna!). Osoby początkujące mogą zwrócić uwagę na markę Rogelli.

Translate »