Ludomania: patologiczna skłonność czy fikcja?

Ludomania: patologiczna skłonność czy fikcja?

Zabawa online w zagranicznych kasynach slottica 10€ bonus! Pomogą Ci minąć czas, nawiązać znajomości, uciec od zgiełku i zarobić trochę dodatkowych pieniędzy. Jednak duże zainteresowanie slotów online kasyno http://www.wyborkasyn.com/kasyna-bez-depozytu//. Faktem jest, że część graczy po obstawianiu zakładów sportowych i spędzaniu czasu na innych rodzajach gier wirtualnych znajduje się w tzw. strefie ryzyka uzależnienia. W tym artykule przyjrzymy się temu, czym jest uzależnienie od oszustw, mitom i faktom na temat problematycznego hazardu, a także bieżącym badaniom i metodom walki z uzależnieniem.

Czym jest uzależnienie od hazardu?

Patologiczne uzależnienie od hazardu nazywane jest również uzależnieniem od oszukiwania, uzależnieniem od gier lub po prostu uzależnieniem od hazardu. Jednak termin „patologiczny hazard” często ma niezamierzone konotacje medyczne i rzadko jest używany przez laików. Osoby z uzależnieniem od hazardu nazywane są hazardzistami, kompulsywnymi hazardzistami, kompulsywnymi hazardzistami lub hazardzistami problemowymi.

Fikcja i prawdziwe fakty o problematycznym hazardzie

Fikcja: Aby uzależnić się od hazardu, musisz grać codziennie. Prawda: Hazardzista problemowy może grać często lub rzadko. Hazard jest zagrożeniem, jeśli powoduje inne problemy.

Fakt: Problemowy hazard nie jest dotkliwy, jeśli dana osoba może sobie na niego pozwolić. Prawda: Problemy wynikające z uzależnienia od hazardu to nie tylko problemy finansowe. Nadmierne spędzanie czasu na hazardzie może prowadzić do poważnych problemów w związku i prawnych, utraty ukochanej pracy, rozwodu i problemów psychologicznych.

Fikcja: Problemowy hazard wynika ze słabości i braku rozsądku. Prawda: Uzależnienie od hazardu dotyka hazardzistów na każdym poziomie inteligencji i wychowania.

Fikcja: Partnerzy hazardzistów problemowych zmuszają swoich członków rodziny i przyjaciół do uprawiania hazardu. Prawda: Osoby cierpiące na uzależnienie od hazardu często próbują racjonalizować swoje zachowanie. Zaczynają obwiniać ludzi wokół siebie, co pozwala im uniknąć odpowiedzialności za swoje działania.

Fakt: Jeśli niewierny nałogowiec popadnie w długi, powinieneś pomóc mu uporać się z długami. Prawda: Ratowanie hazardzisty z długów może pogorszyć jego sytuację, pozwalając na kontynuowanie problemu z hazardem.

Badania w toku

Istnieją trzy główne grupy patologicznych hazardzistów:

– Ci, którzy szukają pomocy;

– tych, którzy nie szukają pomocy;

– Populacja ogólna (w tym osoby, które uprawiają hazard i mają problemy oraz osoby, które uprawiają hazard, ale nie mają problemów).

Większość badań została przeprowadzona wśród hazardzistów, którzy szukali pomocy z powodu uzależnienia od hazardu. Według tych badań istnieją fizjologiczne, psychologiczne i socjologiczne różnice pomiędzy patologicznymi hazardzistami a hazardzistami nieproblemowymi.

Naukowcy są zgodni, że patologiczny hazard jest spowodowany kombinacją czynników biologicznych (fizjologicznych), psychologicznych i socjologicznych. Ci sami badacze nie są jednak zgodni co do tego, który czynnik (fizjologiczny, psychologiczny czy socjologiczny) jest główną przyczyną lub czy wszystkie trzy czynniki w równym stopniu przyczyniają się do powstania problemu.

Przeciwdziałanie uzależnieniu od hazardu

To normalne, że masz szczere pragnienie grania online, ale kiedy dokonujesz zdrowych wyborów dotyczących stylu życia i budujesz silną sieć wsparcia, łatwiej jest oprzeć się uzależnieniu od oszukiwania. Kiedy to się dzieje:
– Staraj się unikać izolacji. Zadzwoń do ukochanego członka rodziny lub spotkaj się z przyjaciółką na filiżankę kawy.
– Aby pozbyć się nałogu, odwróć uwagę czymś innym, np. pójściem na siłownię, obejrzeniem filmu lub wykonaniem relaksujących ćwiczeń.

Wniosek

Uzależnienie to nieprzyjemna choroba psychiczna. Wymaga odpowiedzialnego podejścia do leczenia i rehabilitacji. Podatnych na nią jest dziś wielu internautów. Jeśli nie potrafisz oprzeć się uzależnieniu, nie musisz być dla siebie zbyt surowy. Nigdy jednak nie używaj tego jako wymówki, aby się poddać i zacząć „nierozsądnie” obstawiać i przegrywać bajeczne kwoty. Musisz zdać sobie sprawę, że pokonanie uzależnienia od hazardu jest niezwykle trudnym procesem. Staraj się uczyć na błędach swoich i rówieśników i dalej dążyć do wyzdrowienia.

Istnieje wiele różnych przyczyn uzależnienia od hazardu, a same osoby uzależnione od hazardu zazwyczaj nie rozpoznają nadmiernego stopnia uzależnienia od hazardu i nie szukają odpowiedniego leczenia. Hazard jest świetny, ponieważ rozrywka online minimalizuje codzienny stres. Plus, to świetny sposób na znalezienie podobnie myślących ludzi i zarobienie trochę pieniędzy. Najważniejsze, żeby wszystko było z umiarem, czyli bez bigoterii.

Translate »