CAMELBAK Butelka CHUTE

CAMELBAK Butelka CHUTE

Butelka na trekking. Mam testować, a jestem sceptykiem. Po co brać ze sobą i -o zgrozo!- płacić niemałe pieniądze za butelkę, skoro w sklepie kupię wodę w….butelce? Zabierałam się do tej recenzji niechętnie z racji przekonań. A jak już się zabrałam, to odkryłam powody, wobec których mój opór się poddał. Nadal co prawda uważam, że to gadżet bez którego naprawdę się obejdziemy, ale zdarza mi się także polecać ten produkt. Szczególnie, że okres testowy minął, a ja do dziś korzystam z powodzeniem z tego zbędnego gadżetu:).

DSC_0158

Butelka CamelBak Chute.

Póki co kilka słów, które muszą zostać napisane. Seria butelek Chute firmy CamelBak składa się z 4 modeli o różnych pojemnościach i bogatej wersji kolorystycznej. W Polsce niestety możemy kupić tylko 2 z nich (zwykłą, oraz izolowaną termicznie), w nieco uboższej szacie. Dystrybutorem jest firma Maxforma. Pojemności butelek to: 0,6l; 0,75l oraz 1l. Tej ostatniej przyjrzę się dokładnie, ponieważ to tę właśnie wybrałam do testów uznając, że będzie dla mnie odpowiednia. Niby produkt prosty, a jednak producent zdołał wepchnąć trochę fajnych rozwiązań i ciekawego designu. Na pojemniku z dwóch stron umieścił logo. Tak samo na części z ustnikiem, gdzie wyjątkowo ładnie się prezentuje.

1-litrową Chute kupimy obecnie jedynie w kolorze szarym. Materiał, użyty do jej wykonania to BPA-free Eastman Tritan™. Tak, mnie też to mówiło niewiele, więc śpieszę z wyjaśnieniem.  Eastman Tritan nie wchodzi w reakcję z żadnymi płynami i nie ulega zabarwieniu, do czego zaraz wrócę. A co oznacza tajemnicze: BPA-free? Otóż tworzywo jest wolne od Bisfenolu A, czyli związku chemicznego stosowanego do produkcji tworzyw sztucznych, a mającego zły wpływ na nasz organizm (istnieje podejrzenie o jego rakotwórcze działanie). Koncerny Amerykańskie już wycofały ten związek z procesu produkcji. Nakrętkę podobnie stworzono bez udziału tegoż związku.

chute_1l_tech

Całość waży 172g. W porównaniu do zwykłej półtoralitrowej butelki PET z nakrętką ważącą 32-55gram nie jest to oszałamiająco niska waga, ale jeśli weźmiemy pod uwagę materiał oraz funkcjonalność to może te 120 gram nie zrobi różnicy w plecaku:). Z parametrów warto jeszcze dodać wymiary: 25.4 X 8.89 cm.

Butelka Chute składa się z 3 części: zbiornika, pokrywy z otworem na ustnik oraz plastikowego uchwytu utrzymującego zakrętkę. Ten plastikowy element można dokupić osobno (pakowane po 5 sztuk) w razie uszkodzenia, albo gdy chcemy nieco zmienić design. Używam butelki ponad rok i nie widzę potrzeby zakupu, bo wszystko nadal jest całe i wygląda solidnie. Fajnym rozwiązaniem jest to, że wszystkie elementy butelki są ze sobą połączone, co daje gwarancję, że nic się nie zawieruszy.

DSC_0261

Sam ustnik posiada uchwyt za który zaczepiamy nakrętkę. Jest to wygodne, ale jeszcze nigdy nie udało mi się jej założyć tak, żeby nie odskoczyła, w związku z  tym już nie próbuję. Nie wiem czy to wina konkretnego egzemplarza, czy kwestia użytkowania, a może tego, że robię coś źle? W każdym razie, picie w ten sposób było dość uciążliwe, więc wymyśliłam inne ułożenie nakrętki niż podaje producent i po kłopocie. Mimo wszystko jednak, skoro firma chwali się tym patentem na każdej niemal grafice, to powinien on działać bez zastrzeżeń.

chute_lid_techbez tytułu

Powyżej: jak to widzi producent…a jak to widzę ja:D

Za wspomniany uchwyt można butelkę wygodnie nosić lub przytroczyć do plecaka z czego korzystam dość często, kiedy mam więcej bagażu. Uchwyt jest solidny, nie musimy się martwić, że coś się tam urwie a i szybszy dostęp do wody to plus. Co mnie pozytywnie zaskoczyło to to, że po przytroczeniu nic nie lata na wszystkie strony; konstrukcja uchwytu wymusza na pojemniku konkretną pozycję. Ustnik jest po prostu wygodny, standardowy jak w zwykłej butelce (średnica 22mm).

11207760_912777158780214_1943918175_o

Idziemy dalej, czyli sam pojemnik. Szeroki i wygodny wlew (55mm) dzięki któremu nie będziemy musieli się gimnastykować z pobieraniem wody ze strumienia czy wlewaniem/przelewaniem płynów w domu. Tworzywo odporne na uszkodzenia, kilka razy mocniej uderzyło o kamień, czy o ziemię i nic się nie stało, co oczywiście nie gwarantuje, że przetrzyma upadek z 10 metrów, czy przejechanie przez auto:). Przez czas użytkowania wcale się z butelką nie cackałam, czego dowodem są widoczne pod słońce obdrapania nie umniejszające funkcjonalności. Kolor Chute nie przeszkadza w kontrolowaniu zawartości płynu w środku, oraz posiada wygodną podziałkę: na ml. i oz. To drugie przydaje się miłośnikom liofilizatów armii amerykańskiej.

DSC_0260

DSC_0263

Jedną z ważniejszych rzeczy, które testowałam było założenie, że butelka nie zatrzymuje zapachu, tak więc nosiłam i piłam z niej:

-soki warzywne i owocowe

-wodę, wodę z dodatkami,

-zioła;

-zupy;

-kefir i koktajle owocowe z jogurtem;

-wino

-mleko….(o którym zresztą zapomniałam w pracy przez 3 tygodnie).

Za każdym razem płukałam porządnie butelkę i NIC, żadnego zapachu, który przeszedł na następny płyn, oraz odbarwień materiału. To był zresztą argument, który przeważył moją opinię na plus (szczególnie po tym mleku, które prawie założyło własną działalność po 3-ech tygodniach). Spróbujcie wlać do butelki PET, czy takiej plastikowej z Decathlonu produkt mleczny, wypłukać ją, a potem napić się z niej wody. Fuj! W Chute możemy sobie zrobić dowolny napój na drogę w domu, a kiedy się skończy, przepłukać, wlać wodę ze strumienia i pić dalej bez posmaku w ustach.

DSC_0233

Często nalewałam do butelki gorące płyny (fajny z niej termofor), bez uszkodzeń i odkształceń. To samo, kiedy w upalne dni zostawiałam ją w lodówce. Butelkę w całości można myć w zmywarce.

Z istotnych informacji dodam, że butelka nie przecieka pod warunkiem, że naprawdę dobrze ją zakręcimy. Warto zatem sprawdzić to odwracając ją do góry nogami.

Co jeszcze na plus? Coś dla osób eko. Mając jedną butelkę, którą uzupełniamy nie oddajemy środowisku zbędnego plastiku. Gadżet nie niezbędny, ale jednak przydatny, nie tylko na szlaki, ale również na trening i na co dzień.

Podsumowując:

PLUSY:

 • BRAK ZAPACHU
 • Możliwość wlania ciepłych i zimnych płynów
 • Odporność na uszkodzenia
 • Różne pojemności
 • Podziałka i możliwość kontroli płynów
 • Możliwość przytroczenia
 • Wszystkie elementy połączone
 • Szeroki otwór

MINUSY

 • Zaczep na nakrętkę
 • Zajmuje sporo miejsca
 • Waga
 • Mały wybór kolorystczny przy pojemności 1l.

 

Ogólna ocena: 4+

 

Autor: Anna Wojciechowska

Translate »