KANFOR Rękawice ALTA WB

Zima to wspaniała pora roku, aby jednak być zdolnym dostrzec jej uroki musimy wcześniej odpowiednio się do niej przygotować. Gdy temperatura spada poniżej -10 stopni Celcjusza, a do tego zaczyna mocniej wiać bez odpowiedniej garderoby przyjemność z niedzielnego spaceru bywa raczej wątpliwa. Na ratunek przychodzą nam jednak akcesoria, które na nowo pozwalają spojrzeć na świat z cieplejszej perspektywy.
Chciałbym podzielić się swoimi odczuciami z użytkowania odzieży termoaktywnej, którą miałem okazję przetestować na zboczach Elbrusa podczas zimowej wyprawy (Zimowy Elbrus 2013).

alta_wb1
Opis ogólny
ALTA WB to rękawice jednopalczaste. Ich cechą charakterystyczną jest zdejmowana, zakrywająca cztery palce, część przednia. Takie rozwiązanie w razie potrzeby umożliwia nam bardzo szybkie i wygodne operowanie rękoma bez potrzeby ściągania rękawic z dłoni. Łapawice dostępne są w kolorze czarnym, w czterech rozmiarach (S, M, L, XL).

alta_wb2

Materiał i wykonanie
Rękawice uszyte są z materiału Polartec® Windbloc®, który gwarantuje doskonałą ochronę przed wiatrem i wilgocią. Materiał ten dodatkowo dobrze „oddycha” co ułatwia transport wilgoci przy jednoczesnym zachowaniu komfortu termicznego.
Na mankietach zastosowano mocny ściągacz, który dobrze przylega do nadgarstka, stanowi to dobre zabezpieczanie przed śniegiem. Łapawice są staranie wykonane, wszystkie krawędzie obszyte są elastyczną gumką. Ma to szczególne znacznie przy zdejmowanej części przedniej, ściągacz ten zapewnia dobre przyleganie materiału co uniemożliwia dostanie się do środka zarówno śniegu, czy wiatru.
Po zewnętrznej stronie rękawic w okolicach palców umieszczono specjalny rzep, dzięki któremu możemy przeczepić górną część rękawicy w sytuacji odsłonięcia palców. Zapobiega to swobodnemu „majtaniu się” ruchomej części. W mojej ocenie, rzep górny powinien być jednak umieszczony zdecydowanie wyżej, wtedy ruchoma część przylegałaby do ręki znacznie bliżej co poprawiłoby komfort użytkowania łapawic np. podczas wyciągania rzeczy z plecaka.
W okolicach nadgarstka wmontowano plastikowe zapięcie umożliwiające spięcie łapawic.

alta_wb3

Ocena
ALTA WB to ciepłe rękawice, które na wyprawie były przez mnie wykorzystywane z reguły jako druga warstwa. Pierwszą na ogół stanowiły cienkie rękawiczki FURIO, o których możecie poczytać w osobnym wpisie. Ze względu na zastosowanie wysokiej klasy materiału łapawice zdecydowanie są w stanie sprostać siarczystym mrozom. Nie straszny jest im również wiatr, który skutecznie blokowany jest przez membranę Windbloc®. Komfort termiczny to pojęcie mocno indywidualne, ja do zmarzluchów raczej nie należę. Z mojego doświadczenia mogę napisać, że uzbrojony w komplet FURIO + ALTA WB w ręce robiło mi się zimno dopiero po kilkugodzinnej wspinaczce kiedy temperatura wynosiła poniżej -20 st. C. Oczywiście duże znaczenie ma tutaj aspekt sytuacyjny, inaczej będziemy odczuwać temperaturę podczas oczekiwaniu na przystanku, niż podczas biegania. Mnie jednak te rękawice podczas zimy w mieście ani razu nie zawiodły, a ich konstrukcja chociaż znana już od wielu lat jest bardzo praktyczna. Zwłaszcza gdy przychodzi nam korzystać ze smartfonów, czy odtwarzaczy MP3.

alta_wb4

Podsumowanie
Reasumując łapawice ALTA WB to dobry wybór zarówno dla tych którzy szukają rękawic na górskie wyjazdy, jak również dla „miejskich zmarzluchów”. Zastosowanie materiału Polartec® Windbloc® sprawia, że mają one doskonałe właściwości izolacyjne, a przy tym są lekkie i rozciągliwe.
Łapawice firmy KANFOR to bardzo solidny produkt za przystępne pieniądze.

alta_wb5

O firmie
KANFOR jest Polską firmą, która obecna jest na rynku od ponad 20 lat. Posiada licencje na produkcję odzieży z różnego typu materiałów Polartec. Daje nam to gwarancję, że produkty w ofercie tego producenta powstały z najlepszych obecnie dostępnych materiałów. Warto również wspomnieć, że produty KANFORA sygnowane są napisem MADE IN POLAND.

Źródło: Arek Pawłowski

Translate »