KLEAN KANTEEN Butelka CLASSIC – pierwsze wrażenia

KLEAN KANTEEN Butelka CLASSIC – pierwsze wrażenia

Kilka tygodni temu dotarła do mnie interesująca butelka firmy z którą do tej pory nie spotkałem się w Polsce. Teoretycznie można powiedzieć, że na rynku outdoorowym konkurencja jeśli chodzi o butelki wielokrotnego użytku jest naprawdę spora (żeby daleko nie szukać to można wymienić kultowego Sigga czy amerykański Nalgene). Ciekawe, czy znajdzie się u nas miejsce na butelki marki Klean Kanteen. Szczerze mówiąc butelka ta wywołała u mnie ciekawość już samym swoim wyglądem. Ale po kolei.

kk_300

Klean Kanteen to firma rodzinna, która powstała w 2004 roku w Kalifornii (w tym roku święci więc 10-lecie istnienia). Nie jest to więc ogromna fabryka produkująca rzeczy niskiej jakości. Warto zaznaczyć, że Klean Kanteen przeznacza 1% swoich dochodów na ochronę przyrody (program 1% for the Planet). Ponadto jest członkiem takich organizacji jak: Green America, Green Shipping, posiada certyfikat B Corporation oraz ISO 9001, ISO 14001 i SA8000. Ich produkty są dostępne nie tylko w USA i Kanadzie ale także chociażby w Japonii, Chinach w Kolumbii, Nowej Zelandii a także…w Polsce!

Klean Kanteen w swoim portfolio ma wiele różnych rodzajów butelek, od klasycznych butelek na wodę, przez kubki termiczne, kubki dla dzieci aż po termosy na jedzenie. Wszystkie z tych produktów łączy jedno – bardzo interesujący design.

klean-650-colors

Osobiście posiadam model Classic w kolorze Blue Planet o pojemności 18oz (tj. 532ml). Dużym atutem marki jest to, że każdy model występuje w szerokiej palecie kolorów. Model Classic jest dostępny jeszcze w kolorach: stalowym, błękitnym, turkusowym, pomarańczowym, czerwonym, zielonym i różowym. Dzięki temu każdy może wybrać sobie taki kolor, jaki mu się najbardziej podoba, a w razie korzystania z kilku butelek nie ma problemu, żeby rozpoznać która butelka do kogo należy. Ponadto warto zaznaczyć, że można także wybierać czy chcemy mieć klasycznie zakręcaną butelkę czy też sportowy ustnik. Osobiście butelka przyjechała do mnie z ustnikiem Sports Cap 3.0, tak więc butelka może z powodzeniem służyć jako bidon.

CAM00930

To co najbardziej urzekło mnie w produkcie Klean Kanteen to (moim zdaniem) doskonały design. Butelka jest po prostu naprawdę bardzo ładna. Wygląda tak trochę oldschoolowo, przypomina mi trochę takie bańki, do których w dzieciństwie zbieraliśmy z rodzeństwem czereśnie będąc u dziadków. Może stąd ten sentyment.

Butelka ma 18,5cm wysokości, 8cm średnicy u podstawy i górny otwór o średnicy 5,5cm. Trzy centymetry poniżej górnego otworu butelka rozszerza się do wspomnianej średnicy 8cm i tyle ma aż do dołu. Butelka w całości wykonana jest z jednego koloru lakieru, niemniej znajdziemy nad nim napis klean kanteen, z drugiej strony na dole adres strony internetowej, materiał z którego wykonano butelkę oraz pojemność. Śliski lakier ma swoje plusy i minusy. Z jednej strony prezentuje się bardzo ładnie a ponadto trudno go o coś odrapać. Niestety w wilgotnych dłoniach butelka łatwo może nam się wyślizgnąć – najlepiej złapać ją tam gdzie się rozszerza (czyli około trzy centymetry pod ustnikiem). Butelki Klean Kanteen produkowane są z najwyższej jakości stali nierdzewnej 18/8 (takiej samej jak w produktach SIGG). Dzięki temu butelki te są wytrzymałe, nie pochłaniają zapachów trzymanych w nich płynów rzecz jasna nie zawierają szkodliwego BPA ani innych toksyn. Mało tego, ponadto produkty tej marki są w 100% poddawane recyclingowi. To wszystko sprawia, że kupując butelkę Klean Kanteen zyskujemy nie tylko pancerną butelkę ale także chronimy środowisko naturalne – co także w Polsce staje się (na szczęście!) coraz bardziej popularyzowane. Ważne jest także to, że butelkę tej amerykańskiej firmy bez problemu można myć w zmywarce (oprócz ustnika).

CAM00931

Niestety stalowe butelki mają też wady – najważniejsza z nich to waga. Pusta butelka wraz z ustnikiem waży 192 gramy (dla porównania plastikowy bidon marki Nalgene waży prawie połowę mniej). Z drugiej jednak strony butelka Klean Kanteen jest naprawdę pancerna, niemniej jednak trzeba zdawać sobie sprawę także z jej ograniczeń. Prócz tego stalowe butelki kiedy długo przebywają na mrozie stają się bardzo zimne co utrudnia korzystanie z nich. Moim zdaniem butelka ta najlepiej nadaje się do codziennego użytku, turystyki, niezbyt wymagających wycieczek górskich czy np. na rower. Wszędzie tam, gdzie możemy sobie pozwolić by nieść te kilka gramów więcej.

CAM00932

Pojemność butelki jest nieco inna do tej do jakiej przywykliśmy. Ponieważ firma ma swoją siedzibę w Stanach Zjednoczonych butelki są produkowane zgodnie z ichnimi jednostkami – w butelce, którą posiada jest to 18oz czyli nie mniej nie więcej niż 532ml. Myślę, że można spokojnie zaokrąglić, że butelka ma około 500ml pojemności. Taka pojemność jest doskonała właśnie, żeby zabrać sobie picie do pracy, na rolki, rower czy na jednodniowe wyjście w góry (przy okazji przecież butelkę możemy napełnić w każdym górskim strumieniu). Ogólnie uważam, że właśnie takie półlitrowe butelki są najbardziej praktyczne jeśli mają być użytkowane przez jedną osobę. Termosy i butelki litrowe wydają mi się już przesadzone, są za duże, za ciężkie i nieco zbyt toporne. Te 500ml zwykle w zupełności wystarcza (piwo też ma najczęściej taką pojemność – i zawsze jest doskonałe!).

CAM00933

Jeśli chodzi o czyszczenie butelki to wspominałem już, że można to robić w zmywarce, nie zawsze jednak mamy taką możliwość (np. śpimy w schronisku). Warto zaznaczy, że bardzo szeroki (5,5cm wlot) sprawia, że butelkę jest stosunkowo łatwo umyć, można też przez nią dodać do wody kostki lodu. Oczywiście nie ma się co łudzić, że przez taki otwór włożymy dłoń do środka, ale mając kawałek szmatki albo szczotkę do butelek jesteśmy w stanie umyć ją dosłownie w kilka sekund.

CAM00934

Czas, żebym napisał coś o ustniku Sports Cap 3.0. Jest to element, dzięki któremu butelka ta może pełnić rolę bidonu – zwiększa zdecydowanie jej wielofunkcyjność a tym samym chyba atrakcyjność. Bo jeśli czegoś możemy używać częściej to tym lepiej. Ustnik został skonstruowany w bardzo przemyślany sposób z najwyższej jakości, bardzo wytrzymałego plastiku. Przede wszystkim na uwagę zasługuje dość spory uchwyt, który nieco odstaje od butelki. Dziura w nim jest stosunkowo spora (prawie 3cm średnicy). Dzięki temu butelkę można przenosić podobnie jak butelki SIGG. Można umieścić palec wewnątrz i tym samym w bardzo łatwy sposób przenosić butelkę – przede wszystkim pewnie, że na pewno nam nie upadnie. Ponadto dzięki temu uchwytowi za pomocą karabinka możemy butelkę przytroczyć albo do plecaka albo chociażby pasa (np. podczas wspinaczki). Jest to świetny patent znany z bidonów Sigg, jednak nieco inaczej rozwiązany – wydaje mi się nawet że umieszczenie uchwytu z boku sprawia, że przytroczona butelka lepiej współpracuje z plecakiem podczas marszu. Ogólnie – ogromny plus za ten element. Jedyne co może niepokoić to to, że bezpośrednio pod uchwytem znajduje się mała silikonowa wypustka z dziurkami – jest to coś w stylu membrany, dzięki której woda lepiej płynie do naszych ust podczas picia. Trochę obawiam się, czy z zewnątrz nie ulegnie ona z czasem zniszczeniu jeśli będziemy dużo chodzić z przytroczoną butelką.

CAM00935

Jeśli chodzi o sam ustnik, to jest on dość spory (raczej nie dla dziecięcych ust), jego średnica to 2cm. Wykonany został z wysokiej jakości silikonu (jest stosunkowo twardy, dzięki temu najprawdopodobniej będzie bardzo trwały). Wyciągnięcie go zębami, aby napić się nie sprawia żadnego problemu jednak trzeba przy tym użyć minimalnie siły. To dobrze, że ten element jest świetnie spasowany gdyż zapewnia, że woda sama się nam nie wyleje a ustnik sam się nie rozszczelni. Dużym atutem tego ustnika jest to, że przechylając butelkę woda sama leci z niego w stosunkowo dużej ilości – dzięki temu można w kilka chwil zaspokoić pragnienie. Ma to znaczenie gdy np. chcemy szybko napić się wody jadąc rowerem. Ponadto dla mnie było to np. istotne wtedy, kiedy chciałem dać się napić psu podczas naszej rowerowej wycieczki – woda wartkim strumieniem płynęła mi z butelki na rękę a pies (mam charta) mógł spokojnie się napić.

CAM00936

Podsumowując swoje pierwsze wrażenia co do butelki amerykańskiej marki Klean Kanteen. Muszę powiedzieć, że jest naprawdę nieźle. Przede wszystkim produkt ten po prostu podoba mi się wizualnie. Mało tego, jest także praktyczny, trwały i pomaga chronić środowisko. Ponadto ustnik i uchwyt zostały przemyślanie rozwiązane. Niestety butelka ma też kilka niewielkich wad – można do nich zaliczyć wagę (w porównaniu z butelkami innych marek), to, że jest śliska oraz, niestety dość droga. Posiadany przeze mnie 532ml model kosztuje 18.95 dolarów. Niemniej jednak jeśli potrzebujemy praktycznego kompana na codzień i stać nas na Klean Kanteen to jestem pewien, że będzie służyć nam przez wiele, wiele lat (wszystkie produkty Klean Kanteen posiadają dożywotnią gwarancję producenta).

Ocena: 4+

Translate »