Kubek termiczny AUTOHIT

Kubek termiczny AUTOHIT

10Dzisiaj chciałbym pokrótce opisać kolejny z kubków termicznych dostępnych w sklepie termokubki.net.pl. Tym razem będzie to kubek o konkretnym zastosowaniu. Autohit jak sama nazwa wskazuje to kubek przeznaczony do użytku w samochodzie. Nie jestem zawodowym kierowcą ale w samochodzie spędzam stosunkowo dużo czasu. Co najmniej raz w tygodniu mam wyjazd do Ostrawy (100km w jedną stronę). Od kiedy założyłem działalność gospodarczą też co i rusz jest coś do załatwienia w urzędzie albo umówione spotkanie z klientem…wiadomo jak to bywa. Szczerze przyznam się, że do tego momentu kubkiem do kawy, którego używałem najczęściej był kubek…z McDonald`sa. Bo śniadaniowe 2ForU ją z małą kawą. Moje wizyty w tym wątpliwym przybytku (w którym swojego czasu pracowałem) odbywają się w zasadzie za każdym razem, kiedy mam dłuższą trasę. Najczęściej gdy wyjeżdżam wcześnie rano nie mam ochoty przygotowywać ani jeść śniadania w domu. Wolę po drodze, gdy się już rozbudzę. A właśnie, żeby się dobrze rozbudzić lubię wypić kawę. Co ja mówię, zawsze lubię kawę. Po prostu.

DSC01238

DSC01239
Wróćmy jednak do samego kubka. Autohit przyszedł do mnie w schludnym, białym kartoniku na którym obszerna i zawierająca wiele informacji naklejka opisywała wszystkie zalety tego modelu. Po otwarciu pierwsze wrażenie było całkiem korzystne. Kubek jest całkiem ładny. Co istotne, został wykonany ze stali nierdzewnej. Dlatego też powinien zapewniać nieco lepsze parametry niż konkurencyjne kubki wykonane z tworzywa sztucznego. Oczywiście jak to w termosie – budowa próżniowa zapewnia dłuższe trzymanie temperatury. Co bardzo pomocne, kubek jest profilowany, dzięki czemu dobrze leży w dłoni. Od dołu posiada pionowe gumowe paski, które mają za zadanie ustabilizowanie go w uchwycie samochodowym. Na jego korzyść przemawia także to, że od spodu jest podgumowany. Dzięki czemu pewnie stoi na niemal każdym w miarę prostym podłożu. W uchwycie samochodowym nie ma to wielkiego znaczenia, niemniej jednak na pewno z kubkiem będziemy chodzić, trzeba go także napełniać itp. itd.

DSC01235

DSC01236
Pojemność kubka to niemal pół litra – 450ml. To taka bardzo duża, porządna kawa. Doskonała na poranne przebudzenie. Raczej nie do wypicia „na eksa”, ale podczas dnia na pewno. Myślę, że dobra dawka dla kierowców, przed którymi kilka godzin ciągłej jazdy.

DSC01234
Waga pustego kubka to 264g. To dobry wynik jak na kubek wyprodukowany ze stali (te z tworzywa często są nieco lżejsze). W samochodzie nie ma to jednak większego znaczenia jak w przypadku termosów turystycznym. W końcu większość czasu kubek spokojnie jedzie w uchwycie samochodowym.
No i właśnie. Pierwszy zgrzyt o którym trzeba pamiętać przed zakupem Autohita. Najlepiej sprawdzić (albo przymierzyć, albo zmierzyć) czy Autohit będzie pasował do naszego uchwytu w samochodzie. Projektanci pewnie nie chcieli zrobić zbyt wąskiego kubka, żeby nie było szans na jego przemieszczanie się podczas jazdy, niemniej jednak kubek naprawdę nie pasuje do każdego modelu. Myślę, że to niestety dość spora wada. Także jeszcze raz – przed zakupem koniecznie sprawdź czy będzie pasował. Z mojego doświadczenia wiem, że nie ma problemu z Fordem Focusem ani Nissanem Navarą. Gorzej rzecz wygląda jeśli chodzi np. o Fiata Qubo, Peugeota Partnera czy Renault Megane. Niemniej nie ma sytuacji bez wyjścia – na rynku można dokupić uniwersalne uchwyty do tego modelu, które całkowicie rozwiązują ten problem.

DSC01229

DSC01230
Jednym z najważniejszych elementów kubka termicznego jest jego przykrywka. Ta w Autohicie to ta sama co w Mustangu. Od strony wewnętrznej posiada ona odpowiednią uszczelkę. Od góry posiada dość szeroki rant ułatwiający picie nad którym znajduje się bezpośrednio otwór zamykamy na plastikowy zawias. Czasami trzeba dość mocno pociągnąć by otworzyć kubek nie ma w tym jednak nic złego – ważne, żeby było szczelne. Po otwarciu można nieco mocniej docisnąć ten element żeby na stałe zamontować go po drugiej stronie przykrywki. Wtedy mamy pewność, że nie spadnie nam na nos – to bardzo sprytne. Jeśli chodzi o samo picie z kubka to jest ono wygodne. Otwieranie go i zamykanie nie przysparza także większych problemów. Nawet podczas jazdy nie ma problemu z wypiciem łyka płynu.
Czas chyba opisać jak z kolei wygląda jedna z najważniejszych rzeczy – parametry kubka. Dane przedstawione przez dystrybutora są bardzo zachęcające. Wg nich kubek utrzymuje ciepło płynów nawet do 5 godzin. To byłoby doskonałym wynikiem. Niemniej jednak tak jak już wielokrotnie pisałem (również w związku z przemakalnością/oddychalnością tkanin odzieży wierzchniej). Większość tego typu badań przeprowadzana jest w warunkach laboratoryjnych, które (umówmy się) nijak się mają do tego co czeka dany sprzęt w normalnym użytkowaniu. I teraz tak. Z własnego doświadczenia wiem, że Autohit gdy na dworze jest około zera stopni a w aucie kilka powyżej zera trzyma ciepło około 2 godzin. Z kolei w temperaturze pokojowej (między 19-22 stopnie Celsjusza) jest w stanie wytrzymać ciepło do około trzech godzin. Należy także pamiętać o tym, że im mniej cieczy a więcej powietrza wewnątrz kubka tym szybsze straty ciepła. Tzn. jeśli już wypiliśmy trochę płynu to możemy mieć pewność, że reszta będzie szybciej stygnąć niż to tej pory. Myślę, że wyniki, które otrzymałem są bliższe prawdzie niż te przedstawione na wykresie producenta. Z czego to wynika? Pisałem powyżej. W przeciwieństwie jednak do większości producentów dystrybutor Autohita obok wykresu określa w jakich dokładnie warunkach był przeprowadzony test – i za to należą mu się słowa uznania bo to rzadka praktyka.

DSC01233
Plusem tego modelu jest to, że łatwo utrzymać go w czystości. Ze względu na to, że został w większej części wykonany ze stali łatwo go umyć. Posiada on także na tyle szeroki wlew, że osoby nawet o sporych dłoniach bez problemu dotrą gąbką i dłonią na samo dno. Ze względu na nieskomplikowaną budowę także przykrywkę myje się bardzo łatwo.

DSC01232

DSC01231

Czas jeszcze napisać co nieco nt. jego szczelności. Z tą przyznam się jest dość różnie. Jeśli chodzi o zastosowanie w samochodzie to nie ma najmniejszego problemu. Kubek sprawdza się doskonale, nawet podczas jazdy po wybojach nie zauważyłem, żeby wylała się choć kropelka. Niemniej jednak nie polecałbym go wrzucać do torby czy plecaka (a już nie-daj-Boże) z dokumentami. Można się niemiło rozczarować. Jak Autohit – to koniecznie do samochodu!

test-termiczny-cieplo-autohit
Nie ma się co oszukiwać. Autohit nie jest kubkiem idealnym. Jego największą bolączką jest fakt, że nie pasuje do uchwytu w każdym samochodzie. Można się na siłę doczepić również do szczelności i trzymania ciepła (choć ten ostatni parametr jest w miarę przyzwoity). Autohit posiada jednak także szereg zalet. Z mojej perspektywy jest to wygodna przykrywka z której dobrze się pije, profilowana konstrukcja (pewniejszy chwyt), gumowane dno (zwiększona stabilność) a przede wszystkim to, że kubek jest wykonany w całości (oprócz przykrywki) ze stali nierdzewnej. To zapewnia mu trwałość i łatwość czyszczenia. Do samochodu – niezły wybór.

Translate »