KURGO Uprząż dla psa TRU-FIT SMART HARNESS

KURGO Uprząż dla psa TRU-FIT SMART HARNESS

W zasadzie od momentu przygarnięcia psa ze schroniska zetknąłem się z problemem, z którym trudno było mi sobie poradzić. Już podczas podróży do domu (Tequila – bo tak nazywa się moja suczka), zastanawiałem się co zrobić by przy kolejnej przejażdzce samochodem mój pies nie chodził po całej tylnej kanapie. Nie żeby to samo w sobie mnie specjalnie denerwowało czy przeszkadzało podczas jazdy. Uważałem po prostu, że w razie jakiejkolwiek kolizji jest to po prostu niesamowicie niebezpieczne. Podczas jazdy trzeba było też bardzo uważać, każde bardziej gwałtowne hamowanie kończyło się tym, że pies bardzo się stresował i przednimi nogami w panice starał się nie spaść z kanapy. Każdy właściciel psa, który jeździł z nim w ten sposób na pewno wie, o czym piszę. Mój samochód nie pozwalał na przewożenie czworonoga w bagażniku (z drugiej strony przewożąc go tam bez specjalistycznej klatki traci się całą pojemność bagażnika – niezależnie od jego wielkości). Razem z małżonką długo zastanawialiśmy się jak zapewnić względne bezpieczeństwo wszystkim podróżującym, a przyznać muszę, że razem z całą rodziną wyjeżdzamy stosunkowo często. Przy okazji jeszcze chyba warto podkreślić, że Tequilka nie jest malutkim yorkiem ani też ogromnym dogiem. To mieszaniec chartów, aktualnie waży 18 kilogramów. Jak to chart, jest wysoka, ma chudy pysk, jeszcze chudszą pupę i rozbudowaną klatką piersiową. Taka budowa też jest wyzwaniem, gdyż przy każdym zakupie uprzęży/szelek trzeba bardzo dokładnie ją albo zmierzyć albo na niej towar przymierzyć. Niejednokrotnie zdarzało się, że dana uprząż miała zbyt małe możliwości regulacyjne, by pies czuł się w niej komfortowo a my bezpiecznie.

Print

Ostatecznie stanęło na tym, że Tequila otrzymała uprząż Tru-Fit Smart Harness marki Kurgo, która swoją siedzibę ma w Salisbury na terenie Wielkiej Brytanii. Jak można przeczytać na stronie polskiego dystrybutora tej marki (która należy do grupy Accapi): „Kurgo to najwyższej jakości produkty przeznaczone dla psów oraz ich aktywnych właścicieli. Starannie przemyślane rozwiązania oraz najwyższa jakość wykonania sprawiają, że produkty Kurgo doskonale wspierają Twoją więź z ukochanym pupilem.” Faktycznie szkoda, że produkty tej firmy do tej pory są słabo znane i trudnodostępne na terenie naszego kraju (mam nadzieję, że szybko się to zmieni), gdyż (może nie od razu), ale do uprzęży Tru-Fit Smart Harness przekonałem się w tym stopniu, że nie zamieniłbym jej na żadną inną (ale o tym dokładnie za chwilę).

TFSH_3_hi_res__90655.1405464403.395.395 tfsh_37_nested_red_hi_res__73360.1405464266.395.395

Czas przejść do opisu samego produktu. Przyznać muszę, że gdy przyszła do mnie przesyłka i otworzyłem paczkę to byłem trochę…zawiedziony. Opakowanie było niewielkie a po jego otworzeniu uprząż wydała mi się taka po prostu zwyczajna. Zacząłem jednak bliżej się jej przyglądać i bardzo spodobało mi się solidne wykonanie. Tru-Fit Smart Harness to produkt bardziej przemyślany niż by się z pozoru wydawało. Szeroki klin rozszerzający się do góry dobrze dopasowuje się pod szyją i między przednimi łapami czworonoga. Ten element posiada wewnątrz miękkie wypełnienie dzięki któremu nawet podczas gwałtownego hamowania napięcie nie sprawia naszemu pupilowi bólu. Co więcej, na górnej części tego elementu znajduje się naszyte logo marki. Pod nim z kolei jest bardzo solidna sprzączka do której można przypiąć smycz. Bo właśnie, niezwykłą zaletą Tru-Fit Smart Harness jest fakt, że nie jest przeznaczona tylko i wyłącznie do przewożenia psów – idealnie sprawdza się również podczas spacerów! Dzięki temu wyjeżdzając gdzieś nie trzeba brać ze sobą dwóch uprzęży/szelek – jest to naprawdę sporym ułatwieniem. Gdy jedziemy gdzieś całą rodziną mamy wystarczająco dużo bagaży, każdy przedmiot mniej robi faktyczną różnicę. Pod sprzączką znajdują się dwie bardzo szerokie szlufki dzięki którym możemy wyregulować to, gdzie przechodzi pasek łączący tą część z górą uprzęży. Przemyślanie zostało rozwiązane to, że ów pasek jest zapinany w szlufce na klipsa – czyli jest przytwierdzony na stałe i się nie przemieszcza. Góra uprzęży to sprzączki, które łączą całą uprząż a także naprawdę bardzo solidna (i trochę ciężka) sprzączka z napisem Kurgo (do przypinania smyczy lub do przypięcia do pasów). Już na pierwszy rzut oka widać, że jest wytrzymała. Dolna część paska który utrzymuje tę sprzączkę jest wykonany z aż trzech warstw taśmy – dla zwiększenia bezpieczeństwa.

tfsh_24_xs_blk_lo_res__08748.1405465293.395.395 tfsh_25_wht_dog_tether_lo_res__93443.1405466618.395.395 tfsh_extra_main__96793.1405464305.395.395

Ogromną zaletą tej uprzęży jest to, że wszystkie elementy regulacyjne (uprząż posiada pięć punktów regulacji, dlatego można ją dokładnie wyregulować) a także zapięcia są wyprodukowane z tego samego mocnego metalu, co górna sprzączka. Dzięki temu faktycznie uprząż ta nie należy do najlżejszych, z drugiej jednak zapewnia zdecydowanie większe bezpieczeństwo. Jeśli chodzi o samą regulację to działa ona standardowo (tak jak chociażby w większości plecaków) a metalowe elementy trzymają naprawdę bardzo, bardzo pewnie (po ustawieniu aż do tej pory nie musiałem nic poprawiać).

DSC00953__07008.1405465126.395.395 DSC00954__03230.1405465886.395.395

W interesujący i sprytny sposób rozwiązano zapięcie. Przyznam, że na samym początku nie wiedziałem za bardzo jak do tego podejść. Jednak po kilku próbach jestem w stanie przyznać, że to absolutnie kapitalne rozwiązanie. Zapięcie jest skonstruowane w ten sposób , że jedna część zapięcia to przelotka, a druga to element przypominający prostokąt. Ustawiając drugi z elementów w pozycji pionowej jesteśmy w stanie „przecisnąć” go przez przelotkę i ustawiając z powrotem w pozycji poziomej nachodzi on płasko na przelotkę. Pies nie ma jakiejkolwiek możliwości otworzenia takiego rozwiązania, nawet bardzo silne pociągnięcie (testowałem) nie jest w stanie w jakikolwiek sposób spowodować otwarcia zapięcia. Co więcej to, że jest ono płaskie po zamknięciu sprawia, że podczas gwałtownego hamowania elementy zapięcia nie wbijają się w psa i nie robią mu krzywdy – to niezwykle ważne. Za rozwiązanie wszystkich elementów metalowych a przede wszystkim tego zapięcia należy się firmie Kurgo ogromny plus!

CAM01418 CAM01419

Uprząż prawdziwą szkołę życia przeżyła gdy niestety Tequila dość mocno się rozchorowała (nie będę przytaczał objawów bo to nic przyjemnego), musiałem przez dwa tygodnie dzień w dzień jeździć z nią do weterynarza do pobliskiej miejscowości (weterynarz u mnie na wsi nie posiadał na tyle profesjonalnego sprzętu by pomóc mojemu psu). Dlatego mogę z całą odpowiedzialnością powiedzieć, że Tru-Fit Smart Harness została bardzo dokładnie przetestowana podczas tych ciągłych przejazdów.

CAM01417 CAM01420

Elementy metalowe są w zasadzie niezniszczalne – absolutnie nic się z nimi nie dzieje i nie wyobrażam sobie by cokolwiek mogło im zaszkodzić. Jeśli chodzi jednak o resztę uprzęży to po kilku miesiącach użytkowania można zauważyć już pierwsze, jak na razie niewielkie i w niczym nieprzeszkadzające efekty użytkowania. Przede wszystkim koniec taśmy pod sprzączką z góry (ten koniec styka się z ciałem psa i najpewniej nieco o niego trze) zaczął się minimalnie rwać i zaczęły wychodzić niteczki. Podobnie jest jeszcze w kilku miejscach. Na szczęście te końcówki taśmy są zaraz za tą częścią, która się pruje mocno zszyte więc najprawdopodobniej sprują się tylko minimalnie do tego momentu (mam taką nadzieję). Jeśli chodzi o samo wykończenie uprzęży to nie mam jakichkolwiek zastrzeżeń, jest zszyta bardzo solidnie i powinna służyć bezproblemowo przez bardzo długi czas. Ważnym jest także to, że materiał z którego została skonstruowana jest śliski i nie przyczepia się do niego sierść czworonoga – to także ma znaczenie podczas częstego użytkowania.

CAM01421 CAM01422

Nie wspomniałem jeszcze o jednej bardzo istotnej rzeczy – w jaki sposób uprząż tą zapina się do pasów bezpieczeństwa w samochodzie. Wbrew pozorom jest to dziecinnie proste. Do uprzęży dołączony jest element do tego przeznaczony, składa się z dość dużego, solidnego karabinka oraz pętli z taśmy. Gdy pas jest zapięty przewiązujemy przez nią pętlę a do karabinka zapinamy uprząż – to wszystko. Całość trwa dosłownie kilka sekund. Tak samo odpięcie psa wiąże się po prostu z odpięciem karabinka.

CAM01432 CAM01433

Tequila na początku bardzo stresowała się jazdą samochodem. Niespokojnie chodziła po kanapie i wystawiała pysk między przednie fotele. Największym zaskoczeniem (moim i żony) był fakt, że gdy po raz pierwszy skorzystaliśmy z uprzęży Kurgo pies podczas drogi po prostu usiadł. Trudno mi powiedzieć, czy po prostu poczuł się pewniej, czy był zdziwiony nową sytuacją. Fakt jest jednak oczywisty – od kiedy jeździmy w Tru-Fit Smart Harness pies w samochodzie zachowuje się o niebo lepiej. A to najistotniejsze tak dla naszego, jak i jej bezpieczeństwa.

CAM01428 CAM01429

Uprząż jest oferowana przez producenta w pięciu rozmiarach (XS, S, M, L, i XL) – my posiadamy rozmiar M oraz dwóch kolorach (czarnym i czerwonym). Dzięki temu można ją dopasować do w zasadzie dowolnego czworonoga.

CAM01437 CAM01438

Ogromne znaczenie przy wyborze uprzęży miało także to że była ona poddawana testom zderzeniowym i wyszły one pozytywnie. Nawet jeśli są uprzęże, które wyglądają o niebo lepiej i tak zawsze najważniejsze jest bezpieczeństwo – a to, mam nadzieję, zapewnia mi produkt Kurgo.

CAM01435 CAM01436

Nie ma się co dłużej chyba rozpisywać. Uprząż ta została wybrana, bo lepszej na rynku po prostu nie znalazłem (może macie jakieś swoje typy?). Wydaje mi się, że zapewnia ona z jednej strony wygodę i bezpieczeństwo dla psa i pasażerów w trakcie jazdy samochodem, jest także również wielofunkcyjna a z tego względu bardziej praktyczna – co także miało duże znaczenie. Na szczególną uwagę zasługuje zapięcie i metalowe, bardzo wytrzymałe elementy, a także przemyślana konstrukcja dzięki której pies czuje się w niej bardzo dobrze. Jeśli chodzi o sam wygląd to niczym specjalnym się nie wyróżnia, ale nie jest ona stworzona po to by lansować się z psem na mieście a żeby zapewnić maksimum bezpieczeństwa. Malutkim minusem niech będą te lekko prujące się tasiemki, na razie jest to jednak tak znikome, że w niczym absolutnie nie przeszkadza. Jeśli zależy Wam na kupnie świetnej uprzęży, która zapewni Wam i Waszemu psu bezpieczeństwo oraz będzie dobrze spisywać się także podczas spacerów to Tru-Fit Smart Harness bez wątpienia będzie doskonałym wyborem.

Ocena: 5-

CAM01423 CAM01424

Translate »