SIGG Termos CLASSIC WHITE 1.0L

SIGG Termos CLASSIC WHITE 1.0L

 Od kilku tygodni jestem posiadaczem jednego z gamy termosów marki Sigg. Ponieważ wydaje mi się, że z recenzją mógłbym czekać nawet kilka kolejnych lat, a nie dowiedziałbym się wiele więcej na jego temat postanowiłem, by już teraz podzielić się wrażeniami na jego temat.

600px-Sigg.svg

Szwajcarska marka Sigg od ponad 100 lat jest jednym z czołowych producentów butelek i bidonów. Swoją sławę zyskała głównie za sprawą świetnych aluminiowych turystycznych butelek z zakrętką z uszkiem (na pewno większość z czytelników spotkała się z tym wynalazkiem). Swoją drogą taką butelkę też niedługo postaramy się odpowiednio zrecenzować (testy trwają!). Mimo tak długiej obecności na rynku termos Classic White jest pierwszym produktem marki tej marki testowanym przez nasz blog!

imageonly-bg_1177b95eb0_Thermo_visual_cup_01_4a303_30faf58124

Skoro Sigg produkuje butelki i bidony to dlaczego nie miałby rozszerzyć swojej oferty o termosy i kubki termiczne? Oczywiście pytanie to było czyście retoryczne. Sigg posiada w swojej ofercie także bardzo popularne kubki termiczne Metro Mug. Od pewnego czasu po serii Classic Line wprowadził nową serię termosów Classic White. Właśnie największy (1.0l) model chciałbym dzisiaj opisać.

503c9402b93ba42b4ed3ae61be1da4a5

Ogólnie seria Classic White składa się z termosów o czterech pojemnościach: 0,3l i 0,5l (oba bez dolnych kubków), oraz 0,75l i 1,0l (z kubkami). Wszystkie jak ich nazwa wskazuje występują w jednym słusznym kolorze – białym (aczkolwiek z informacji, które uzyskałem od dystrybutora wynika, że w czerwcu będzie dostępna szersza paleta kolorów – w tym: turkusowy, fiołkowy, granatowy i pomarańczowy). Muszę przyznać, że taki wybór koloru był dla marki dość ryzykowny. Ze względu na to, że na rynku istnieje naprawdę szeroka oferta dobrych termosów w niemal wszystkich kolorach tęczy, wielu klientów może kierować się względami czysto estetycznymi. I właśnie, co najlepsze w całej sytuacji – właśnie na tym gruncie Sigg mimo wszystko wygrywa! Dlaczego? Ponieważ jest to jedyny termos na rynku, który ma całkowicie zmodyfikowaną konstrukcję względem tradycyjnego walca z nakrętką u góry!

2032

Przyznam szczerze, że po wyjęciu z kartonowego pudełka termos samym wyglądem od razu podbił moje serce. I to mimo tego, że nie jestem fanem bieli i raczej preferuję zdecydowane kolory. Niemniej termos Classic White od razu skojarzył mi się, ze stylem Vintage/Retro – wyglądają nieco jak sprzed kilku dekad (przynajmniej w kwestii designu). Faktycznie jednak zostały w nich zastosowane technologie z XXI wieku, i co do tego nie mam żadnych wątpliwości.

CAM00726

A właśnie, chyba dobrze byłoby napisać, jak wygląda sam termos. Podobnie jak inne – ma kształt przypominający walec, jak już wspomniałem posiada z dołu zamontowany kubek. Wysokość całego termosu to 35,5cm a średnica termosu (nie kubka!) wynosi 7,5cm. Termos jak już wspomniałem jest biały. Z dołu termosu (normalnie część zasłonięta kubkiem) znajduje się z jednej stronie napis Thermo a z drugiej Sigg – co jest określeniem tak serii jak i samej marki.

CAM00728

Jeśli chodzi o kubek, to jest on zdecydowanie bardziej wygodny od kubeczków – nakrętek z większości termosów (a mam tu na myśli głównie mój wysłużony – Fjord Nansen One Touch, które używałem najczęściej). Tak środek kubka jak i kilkuminimetrowy rant zostały wykonane z wysokiej jakości tworzywa sztucznego odpornego na ciepło oraz bardzo łatwego do utrzymania w czystości. Zdarzało mi się robić w nim zupy – Gorący kubek, jak i tego typu sypkie budynie i kisiele, nigdy, nawet po kilku godzinach odstania nie było problemu z domyciem kubka do czysta. Także na zewnętrznej stronie kubka znajduje się nazwa marki – Sigg. Nazwy serii z kolei nie znajdziemy.

CAM00729

Co znamiennie i za co należy się ogromny plus dla marki Sigg. Pomyślano o czymś o czym zapomniało wielu innych czołowych producentów termosów. Jest to przedmiot do użytku z produktami płynnymi – które rzecz jasna są śliskie. Tak dół kubka jak i dół termosu zostały wykonane z silikonu, dzięki czemu są antypoślizgowe. Ogólnie termos bardzo stabilnie trzyma się na powierzchniach (nawet pusty), Niemniej jednak właśnie zastosowanie silikonowego kółka sprawia, że nie musimy martwić się, że przypadkowo wylejemy nasz napój. Dodatkowo, właśnie na tych silikonowych elementach (tak jednym jak i drugim) znajduje się kilka przydatnych informacji – znowu marka, ale także pojemność termosu, strona internetowa marki, miejsce produkcji (Chiny), informacja by nie używać termosu w mikrofalówce oraz napis: „Designed and engineered in Switzerland”. Ponadto na kubku znajduje się jeszcze kolejny napis opisujący sam element: „Multifunctional drink and food container”. Kubek jest połączony z termosem dwoma małymi wypustkami, które znajdują się wewnątrz jego. Jak do tej pory absolutnie nic się z nimi nie dzieje, mam jednak termos zbyt krótko by na 100% móc stwierdzić, że po czasie tworzywo sztuczne przestanie tak dobrze trzymać termos z kubkiem (bo do tej pory trzyma się wyśmienicie). Jeśli ktoś ma taką fantazję, kubek można nałożyć także na górę termosu, wtedy jednak nie jest całkowicie stabilny.

CAM00730

Cały termos został wykonany z najwyższej jakości stali nierdzewnej 18/8. Czuć, że jest cięższy niż podobne produkty wykonane z tworzyw sztucznych. Sam termos waży 703g co jest niestety dość sporą wagą – z tego względu minimaliści mogą nie być zachwyceni. Niemniej jednak nie każdy potrzebuje diametralnie minimalizować wagę swojego termosu – i właśnie dla takich osób, które cenią jakość i wygodę, ale są w stanie nieco więcej nieść – jest stworzony Classic White. Dla osób, które poszukują lżejszego termosu są przygotowane mniejsze pojemności, przykładowo wersja 0,5l waży zaledwie 325g (ponad połowę mniej).

Wlot termosu mierzy około czterech centymetrów (po odkręceniu wszystkich nakrętek) – to czy to dużo czy mało zależy od punktu siedzenia. Dla osób, które używają termosu do przenoszenia kawy/herbaty czy wody jest jak najbardziej wystarczający. Ja przenosiłem w nim także chociażby barszcz, niemniej jeśli ktoś chciałby przenosić w nim mniej płynne rzeczy (np. gęste zupy) to niestety późniejsze doczyszczenie go może być kłopotliwe (aczkolwiek wystarczy zwykła szczotka do butelek i jest po sprawie).

Zewnętrzna część termosu jest dość śliska, z kolei farba nałożona na stal wygląda naprawdę bardzo solidnie. Do tej pory korzystałem z termosu w różnych warunkach. Wprawdzie nic ekstremalnego z nim nie robiłem, ale zdarzyło mi się kilka razy uderzyć nim o gałąź czy kamień – w zasadzie nie widzę na nim jakichkolwiek otarć. Dlatego mogę bez wątpienia powiedzieć, że produkt ten jest naprawdę solidny jeśli chodzi o wykonanie.

CAM00731

Niezwykle ciekawie zaprojektowano korek. Termos marki Sigg posiada tradycyjny, nakręcany korek (nie ma odmiany z tzw. one touchem). Korek w Classic White posiada nakręcany w termos rant do nalewania. Jest on od dołu uszczelniony solidną uszczelką. W ogóle całość korka jest wyprodukowana z tworzywa sztucznego wysokiej jakości (polipropylen) w kolorze ciemnej szarości – tak jak w przypadku kubka także korek bardzo łatwo utrzymać w czystości. Ale wróćmy do samego korka. Druga, górna część korka zakręcana jest właśnie do wspomnianego rantu. Posiada ona dwie uszczelki, z samego dołu jedną kwadratową oraz nieco wyżej drugą – okrągłą. W doskonały sposób uszczelniają one całość konstrukcji. Mimo użycia tworzyw sztucznych elementy zakręcane wyglądają bardzo solidnie, mimo częstego odkręcania/zakręcania do tej pory absolutnie nic się z nimi nie stało. Na szczególną uwagę zasługuje sama góra nakrętki. Tak jak Sigg ma w zwyczaju w swoich kubkach – na górze znajduje się uchwyt, który ułatwia przenoszenie całego termosu. No właśnie, właśnie z tego powodu nie czepiam się tego, że sam termos jest dość śliski – po prostu, ten model przenosi się za nakrętkę! Powiem szczerze, że jest to nieco wygodniejsze, dodatkowo, mimo wagi termos daje radę się przytroczyć do dużego plecaka (aczkolwiek i tak lepiej nosić go w bocznej kieszonce). Na górze uchwytu także znajduje się napis marki. W uchwyt mieszczą się (zależnie kto jakie ma) 2-3 palce. Pozwala to na komfortowe przenoszenie termosu. Właśnie ze względu na ten uchwyt kubek nie mógł być standardowo nakręcany na korek, ale jest umieszczony z dołu. Szczerze powiem, że wydaje mi się to bardzo praktycznym rozwiązaniem.

CAM00732

To, co jest zdecydowanie najważniejsze w termosie to czas w jakim trzyma temperaturę płynów, które są wewnątrz jego..  Nie mam możliwości wykonania dokładnych badań nad utrzymywaniem ciepła w termosie w warunkach laboratoryjnych. Niemniej jednak wypróbowałem termos Sigg w temperaturze pokojowej. Zalałem termos do pełna i zostawiłem w kuchni (temperatura w domu wahał się pomiędzy 20-23 stopnie celsjusza). Po 48 godzinach woda w termosie dalej była naprawdę bardzo ciepła (jej ciepło porównałbym z temperaturą wody w jakiej się zwykle kąpie). Trzeba przyznać, że jest to doskonały wynik, który jednoznacznie przemawia za jakością termosu Classic White. Oczywiście podczas użytku w różnych warunkach także czas trzymania ciepła będzie się zmieniał. Wg producenta temperatura wody po 24h powinna wynosić około 60 stopni celsjusza (czyli o pół stopnia lepiej niż Fjord Nansen One Touch 1.0l). Na termos należy uważać o tyle, że jego wgniecenie może uszkodzić próżnię wewnątrz co spowoduje wadliwe działanie termosu.

Nie znalazłem w sumie żadnej uwagi co do termosu marki Sigg. Jednak szwajcarska precyzja najwidoczniej zobowiązuje. Termos wygląda z zewnątrz bardzo efektownie. Za jego wyborem na pewno przemawiają wysokiej jakości materiały, piękny design, niezwykle wygodny kubek, łatwość utrzymania całości w czystości oraz podwójny korek z uchwytem. Biorąc pod uwagę to, że Classic White wyjątkowo dobrze utrzymuje ciepło płynu z całą pewnością zasługuje on na wyróżnienie Dobry Wybór, za które serdecznie gratulujemy. Jedyne co może odstraszać niektórych klientów to cena (wersja 1.0l kosztuje 149zł). Niemniej jednak jakość musi kosztować – a z Classic White powinniśmy korzystać bez problemu przez wiele długich lat.

Ocena: 5

logo-testyoutdoorowe.pl-DOBRY WYBÓR

Translate »