X-CAM Stabilizator kieszonkowy SIGHT 2

X-CAM Stabilizator kieszonkowy SIGHT 2

Dzisiaj pokrótce opiszę przedmiot, który może nie jest typowo outdoorowy ani sportowy, ale moim zdaniem i tak świetnie komponuje się z tematyką bloga. Dlaczego? To przedmiot, który warto zabrać ze sobą na rodzinną wycieczkę, ale również w góry, na dłuższą wyprawę czy gdziekolwiek indziej. Przyda się również w domu – podczas rodzinnych uroczystości czy nagrywania postępów jakie każdego dnia robi nasze dziecko. To gimbal – czyli stabilizator kieszonkowy, służący do tego by móc telefonem (czy raczej smartphone`em) nagrywać bardziej profesjonalne filmy.

O tym, że aktualnie smartphone`y nie służą już przede wszystkim do dzwonienia nie trzeba nikogo przekonywać. Aktualnie to kombajny multimedialne, które dawno już przewyższyły komputery stacjonarne. Używamy ich dosłownie do wszystkiego – ćwiczeń, nawigacji, przeglądania internetu, robienia zdjęć, dzielenia się przeżyciami, uprawiania sportu i wielu innych czynności. Jedną z aktualnie podstawowych zadań jest także nagrywanie zdjęć i kręcenie filmów.

Kręcenie filmów smartphone`em jest wygodniejsze od noszenia niejednokrotnie ciężkiej kamery (a przede wszystkim po prostu osobnego urządzenia). Telefon praktycznie cały czas mamy przy sobie więc wystarczy go wyciągnąć, by nagrać film. Również gdy jesteśmy w trakcie wyjazdu lepiej po prostu nosić mniej. Nie wspominając już o bardziej wymagających wyjazdach, gdzie liczy się każdy zabrany gram. Gdy mamy przyzwoitej jakości telefon i opisywany dzisiaj gimbal możemy nagrywać zadowalającej jakości filmy, by później móc się nimi podzielić wśród znajomych czy nawet umieścić na swoim vlogu.

X-Cam Sight 2 to kieszonkowy stabilizator. Jego wymiary po złożeniu (tak, wysięgnik na którym znajduje się montaż telefonu jest składany dla zaoszczędzenia miejsca) są niewielkie (15x4x6 cm) a waga to 178 gramów. Jak więc nietrudno zauważyć nie zajmuje on dużo miejsca w bagażu (a posiada dodatkowo bardzo praktyczny, zamykany pokrowiec do przenoszenia), ani nie waży zbyt wiele. Właśnie dzięki temu możemy zabrać go ze sobą niemal wszędzie.

Ten dwuosiowy stabilizator pozwala nagrywać płynne filmy za pośrednictwem naszego telefonu komórkowego. Jest kompatybilny z wszystkimi modelami o wyświetlaczach nie większych niż 5,5 cala. Osobiście użytkowałem go razem z moim Xiaomi Redmi Note 4 oraz Samsungiem Galaxy S7 mojej żony. Uchwyt na telefon komórkowy jest solidny, mieści się na końcu wysięgnika (jest nawet na nim instrukcja montażu). Sam uchwyt po bokach rozszerza się i jest gumowany dlatego z jednej strony mocno trzyma urządzenie, a z drugiej nie ma możliwości by go uszkodził, co przecież bardzo ważne. Mimo tego, że czasami dość chaotycznie i szybko poruszałem gimbalem nigdy nie miałem wrażenia, że telefon mógłby wypaść z uchwytu. Umieszczenie telefonu w gimbalu to kwestia chwili trzeba jednak bardzo starannie go zamontować tak, by środek ciężkości był w okolicach połowy urządzenia, tylko wtedy gimbal będzie prawidłowo pracował.

X-Cam Sight 2 tak jak wspominałem posiada żyroskop dwuosiowy 2-Axis oraz system inteligentnej regulacji mocy silnika. Zakres ruchu osi wynosi +/- 175 stopni, zaś poziomy zakres ruchu to +/- 55 stopni. Kąt nachylenia: +/- 45 stopni.

W zestawie z urządzeniem otrzymujemy oprócz wspomnianego już pokrowca również klucz imbusowy (do ustawienia wysięgnika), instrukcję obsługi, przewód USB (do ładowania urządzenia), nakładki antypoślizgowe oraz certyfikat, czyli cały komplet (a nawet więcej) niezbędny do obsługi urządzenia.

Rękojeść gimbala wykonana jest z plastiku, który gdy mamy spocone ręce jest niestety dość śliski. Na szczęście rękojeść jest nieco profilowana, dlatego w miarę dobrze trzyma się dłoni. Całe urządzenie zostało wykonane z tworzywa sztucznego średniej (lub w miarę dobrej) jakości, również jeśli chodzi o spasowanie elementów widać, że to urządzenie ze średniej półki cenowej (czego nie należy odbierać jako wadę).

Sama obsługa urządzenia jest dziecinnie prosta. Umieszczamy telefon na wysięgniku, po czym włączamy urządzenie (duży przycisk na górze urządzenia). Gimbal zaczyna działać. Sterowanie opiera się w zasadzie na obsłudze palcem wskazującym pokrętła góra-dół, który przechyla telefon i ruchu ręką. Samo pokrętło jest bardzo czułe i trudno jest nagrać film, gdzie wolno przewijany jest obraz – to niestety już niewielki mankament tego urządzenia.

X-Cam Sight 2 posiada możliwość sparowania z telefonem (za pośrednictwem Bluetooth 4.0). Jeśli  to zrobimy  wspominane pokrętło góra-dół może służyć równocześnie jako spust migawki. Samo parowanie przebiegło bezproblemowo, niestety sam przycisk (czyli pokrętło) jest mało precyzyjny i trzeba dość mocno go docisnąć, by faktycznie zrobić zdjęcie (przy czym zwykle poruszymy dłonią).

Nieco nad wspominanym pokrętłem znajduje się gniazdo microUSB służące do ładowania urządzenia. Ten element mógłby posiadać chociażby zaślepkę, która by ten element chroniła przed kurzem i brudem (który niejednokrotnie całkowicie nieświadomie przenosimy w plecaku). X-Caim Sight 2 wyposażony jest w akumulator o pojemności 1000 mAh Li-Po. Wystarcza on na kilka godzin pracy (przy wielokrotnym włączaniu i wyłączaniu urządzenia jedno ładowanie wystarczyło na nagranie 3 godzin i 40 minut filmu). Wg producenta czas pracy to nawet 5 h. Akumulator do pełna ładuje się niemal trzy godziny. To dość sporo jednak z drugiej strony – patrząc na to, że można potem nagrać prawie 4h filmu, nie jest to żadna tragedia.

Producent wspomina, że stabilizator wyposażony został w ciche, bezszczotkowe silniki i nowoczesny procesor odpowiedzialny za wydajną pracę. Jest to prawdą, bo działa praktycznie bezgłośnie (chyba, że włączymy go bez smartphone`a – wtedy czuć, że silniki szukają obciążenia). To co mnie osobiście trochę denerwuje to niebieska lampka, która świeci na wysięgniku oraz przy przycisku Power (to przy przycisku jestem w stanie zrozumieć). Niestety nie da się tego wyłączyć, a może nieco przeszkadzać przy nagrywaniu, no i zwraca niepotrzebnie uwagę.

Mimo kilku mankamentów, które wymieniłem powyżej, uważam że w tej kategorii cenowej (gimbal można znaleźć w sieci już za ok. 199 złotych) to bardzo dobry wybór. Trudno spodziewać się, by w tej cenie był to topowy produkt ale… gimbal jeśli chodzi o samo nagrywanie spisuje się wzorowo. Filmy nagrywane za jego pośrednictwem zyskują nową jakość, którą nie jest wstyd się pochwalić – a przecież właśnie do tego służy. Jeśli szukasz niewielkiego gimbala do smartphone`a w rozsądnych pieniądzach – to właśnie go znalazłeś!

Ocena: 3+

Translate »