CHIRUCA Buty SAMOA GTX

CHIRUCA Buty SAMOA GTX

Od dobrych kilku miesięcy towarzyszą mi buty marki Chiruca (jestem ambasadorem). Nie byłbym więc sobą gdybym nie napisał co o nich myślę. Sama marka jest mi znana od lat – pracując przez ponad 5 lat w jednym ze sklepów internetowych handlowaliśmy produktami tej firmy i to z niezłym skutkiem. Szczerze powiem, że tym co może przyciągać do marki to wierność tradycji – początki firmy Chiruca to okres jeszcze przed pierwszą wojną światową. Jak można przeczytać na oficjalnej polskiej stronie: „W 1992 roku Calzados FAL podpisała kontrakt z W.L. Gore na stosowanie membrany Gore-Tex® w butach Chiruca. W 2002 roku Calzados FAL przejęła całkowicie markę Chiruca, która od tego czasu jest częścią Calzados FAL S.A. Group.Cztery lata później Chiruca zaczęła stosować w niektórych modelach butów trekkingowych i myśliwskich, licencjonowane szybkie wiązania butów BOA (BOA Technologies, Colorado, USA). Chiruca jest jedynym producentem obuwia w Europie, który produkuje buty z tego typu sznurowaniem. Calzados FAL S.A. pod marką Chiruca produkuje buty górskie, trekkingowe oraz myśliwskie, używając wyłącznie wysokiej jakości materiałów, głównie produkcji hiszpańskiej. Zdecydowana większość kolekcji butów Chiruca jest produkowana w Arnedo. Producent na bieżąco kontroluje cały proces produkcji i utrzymuje najwyższą jakość swoich wyrobów.” Obuwie tej marki na naszym rodzimym rynku jest dostępne od 1997 roku (czyli już 20 lat!).

Skoro marka przez tyle dziejowych zawirowań wyszła obronną ręką i do tego przez cały czas się rozwijała to chyba musi się czymś wyróżniać, prawda?

Model, który posiadam – Samoa GTX na pierwszy rzut oka nie wyróżnia się niczym. Kolekcja Multifunction to sportowe buty do różnych zastosowań. W moich butach można swobodnie iść na wycieczkę po parku, wyjść na górski szlak czy iść na spacer z psem. Ten model zastąpił u mnie wysłużone już Merrell Annexy.

Jeśli chodzi o wygląd to jest to po prostu but sportowy. Fakt, ładnie wykonany ale tylko but sportowy. Jeśli miałbym określić jakąś specyficzną cechę wyglądu, byłoby mi trudno. To nie jest model dla ludzi, którzy lubią się wyróżniać. Na pewno nie.

To jednak nie znaczy, że jest zły (został zaakceptowany nawet przez moją szacowną małżonkę). But posiada cholewkę wykonaną z siateczki ze wstawkami z tkaniny syntetycznej. Z przodu znajduje się szeroki otok z tworzywa sztucznego, który chroni palce i zwiększa wytrzymałość obuwia. Klasyczny system wiązania w połączeniu z dobrze wykonanym językiem sprawia, że Samoa da się dobrze dopasować do kształtu stopy.

To, co na pewno wyróżnia ten model to membrana Gore-Tex, która zapewnia oddychalność i całkowitą wodoodporność. Oczywiście – jeśli w butach będziemy przez cały dzień chodzić po górach to skarpetka nam się spoci. Posiadanie membrany GTX nie sprawia, że nasze ciało przestaje wytwarzać pot podczas wysiłku! Niemniej jednak wchodząc niemal po kostkę do wody (język jest połączony z cholewką) nie ma możliwości by woda przez buta dostała się wewnątrz, po prostu.

To dlatego te buty doskonale nadają się niezależnie od pogody – sprawdzają się w temperaturach od -10 do ok. + 20 stopni celsjusza, czyli w zakresie, który bardzo często można spotkać w naszej strefie klimatycznej. Powyżej wspomnianej temperatury w butach robi się szybko ciepło, poniżej -10 stopni warto ubrać grubszą skarpetę (wtedy można w butach wyjść również na większy mróz).

Jeśli chodzi o wagę Samoa GTX to nie są to buty najlżejsze (ok 350 gramów), raczej określenie „waga średnia” wchodzi tu w grę. Widać jednak, że nie jest to waga bezsensowna – buty po prostu są niezwykle solidne i ich waga wynika po prostu z gramatury materiałów.

Podeszwa Vibram Exmoor to kolejny atut tego modelu. Doskonale sprawdza się w lesie, na mokrych liściach czy w deszczu. Nie gorzej jest na mokrej, utwardzonej nawierzchni czy w błocie. Podeszwa jest mocno uniwersalna, można swobodnie chodzić w niej tak samo w mieście, jak na turystycznym szlaku. Jestem z niej naprawdę bardzo zadowolony. Śródpodeszwa z pianki EVA amortyzuje mikrowstrząsy powstające podczas marszu.

Naprawdę chciałbym się do czegoś przyczepić ale Chiruca Samoa GTX to po prostu kawał porządnego buta. Z wyglądu nie wyróżnia się niczym, niemniej jeśli priorytetem jest dla nas to, by but miał membranę Gore-Tex, porządną podeszwę Vibram i był „do tańca i do różańca” to po prostu dobry wybór na lata.

To co wyróżnia markę Chiruca to właśnie jakość ich produktów a nie „kwiecistość” wzorów.

Translate »