GOCLEVER Kamera sportowa DVR SPORT GOLD

GOCLEVER Kamera sportowa DVR SPORT GOLD

Minęło już około 9 miesięcy od publikacji testu kamery sportowej GoClever DVR SPORT. Tamta kamera otrzymała w teście ocenę 3+. Trzeba powiedzieć, że średnią, ale nie najgorszą. Jak na stosunkowo tani – budżetowy sprzęt była w zasadzie całkiem przyjemna. W podsumowaniu tamtego testu pisałem: „Kamery DVR SPORT marki GoClever nie ma nawet co porównywać z produktem GoPro czy ION`em. To całkiem innej klasy sprzęt i inna jakość. Nie znaczy to jednak wcale, że kamera marki GoClever jest zła. Owszem, posiada kilka mankamentów jest to produkt budżetowy, który bardzo dobrze sprawdzi się w rękach mniej wymagających i mniej zamożnych klientów.

PDAVROCDVRSPORTGD-2

W zupełności wystarczy do nagrywania różnorodnych aktywności fizycznych, spotkań rodzinnych, podczas wycieczek, wyjazdów (mało waży i prawie nie zajmuje miejsca więc można ją zabrać ze sobą nawet w bardzo odległe miejsca). Jeśli nie masz ochoty lub potrzeby by wydawać dużą część swojej wypłaty na kamerę sportową, oraz nie masz wygórowanych wymagań co do jakości filmów a chcesz po prostu nagrywać swoje aktywności to DVR SPORT będzie idealnym rozwiązaniem!”. Jeszcze w okresie wakacji otrzymałem na wypożyczenie od producenta sprzętu nową – ulepszoną wersję tej kamery. Wspominana przeze mnie przed chwilą kamera doczekała się nowej odsłony – i to w dwóch wersjach – SILVER (bezpośredni następca) oraz GOLD (wersja rozszerzona). Właśnie drugą z tych wersji miałem okazję testować. Od okresu w którym korzystałem z tego sprzętu minęło już trochę czasu, niestety splot niefortunnych zdarzeń sprawił, że dopiero teraz znalazłem chwilę by na spokojnie, i już z pewnego dystansu napisać test tej kamery (dystrybutora pragnę serdecznie przeprosić za czas oczekiwania).

kamera_goclever_dvr_sport_gold_AVT114908_1

W ostatnim czasie kamery sportowe zaczęły być bardzo popularne. Jeszcze kilka lat temu niepodzielnym królem tego typu sprzętu było GoPro. Mimo tego, że najnowsza wersja jest naprawdę świetna aktualnie można się zaopatrzyć w wiele innych urządzeń. Jeśli chodzi o opcje „premium” czyli świetną jakość niestety za wysoką cenę możemy wybierać prócz GoPro w takie marki jak ION, AEE, Contour, Drift i wiele innych. Prócz tych topowych modeli nawet w hipermaketach takich jak Real czy Tesco można znaleźć wiele budżetowych rozwiązań. Już za kilkaset złotych można aktualnie nabyć kamerę sportową. Właśnie do segmentu budżetowych rozwiązań należy nowa kamera sportowa GoClever. Oczywistym jest, że nie ma jej co porównywać z najlepszymi i kilka razy droższymi modelami. Dlatego też test ten będzie opierał się na spojrzeniu osoby, która nie ma pieniędzy (lub po prostu nie potrzebuje wydawać ponad tysiąca złotych), ale równocześnie nie ma też aż tak wygórowanych wymagań. Myślę, że tylko taka opinia będzie naprawdę wiarygodna.

goclever_dvr_sport_gold_full_hd_3

Osobiście miałem możliwość korzystania z wielu wspomnianych przeze mnie kamer. Także nie jest to dla mnie nowością zabawa tego typu sprzętem.

CAM00163

DVR SPORT GOLD jest sprzedawany w stojącym, prostokątnym opakowaniu. Muszę przyznać, że jak na budżetowy sprzęt opakowanie jest całkiem przyjemne. Przez okienko w górnej części spoziera na nas właśnie ona kamera. Wszystkie akcesoria są ukryte w opakowaniu pod nią. Szczerze mówiąc po obejrzeniu ładnego opakowania byłem jeszcze bardziej ciekawy tego urządzenia (ech, marketing robi swoje).

C0606186_3

Po wyciągnięciu z opakowania i wzięciu w dłoń musiałem przyznać, że byłem zadowolony z jakości wykonania kamery. Wszystkie elementy plastikowe jak i gumowe są poprawnie spasowane. Być może i tworzywa sztuczne nie są najwyższej jakości ale przecież w kamerze za kilkaset złotych nie możemy spodziewać się, że będzie ze złota (nawet jeśli nazywa się GOLD). Wymiary kamerki to: 74x52x33 mm natomiast waga to: 72g. Trzeba przyznać, że to maleństwo. Dzięki temu nie przeszkadza ani nie ciąży nam podczas uprawiania aktywności fizycznych. Od frontu znajduje się obiektyw z matrycą CMOS oraz czterokrotnym zoomem cyfrowym. Obok niej znajduje się spore logo marki. Cała część frontowa posiada lekki, złotawy odcień materiału – jak przystało na nazwę. Górna część kamery została wyposażona w dwa najważniejsze przyciski (włącznik oraz REC), czyli najważniejsze funkcje kamery. Pomiędzy nimi znajduje się mikrofon. Z dołu kamera posiada gwint, który służy do mocowania jej do akcesoriów/uchwytów. Z jednej strony za gumową zaślepką znajduje się slot na kartę MicroSD (urządzenie obsługuje karty o pojemności do 32GB – czyli bardzo duże), oraz reset. Po drugiej stronie, pod niemal identyczną zaślepką znajdziemy złącze MiniUSB (do ładowania oraz zarządzania filmami) oraz miniHDMI. Tył kamery (w kolorze czarnym), w większej części zajmuje dotykowy wyświetlacz TFT LCD o przekątnej 2,4 cala. Z jego lewej strony znajduje się tylko mały prostokątny przycisk DISP. To w zasadzie całość konstrukcji.

CAM00148

Wersja GOLD, czyli najbardziej „wypasiona” posiada ogromną ilość dodatkowych akcesoriów. Chyba najważniejszym z nich jest plastikowe, przezroczyste etui. Umieszczając w nim kamerę staje się ona w zasadzie wszystkoodporna (dzięki temu jest idealna dla osób uprawiających różnego rodzaju sporty). Etui jest podobna jak w kamerach GoPro. Plastik użyty do jej produkcji jest dobrej jakości, podobnie jak uszczelki. Cześć, do której wchodzi obiektyw jest nieco wysunięta a jej obwódka jest koloru niebieskiego. Dzięki temu wysunięciu obiektyw jest dodatkowo chroniony – za takie zastosowanie należy się plus dla marki. Etui jest zamykane na zatrzask, który znajduje się na górnej części. Działa on bardzo dobrze niemniej jednak, żeby otworzyć etui warto mieć chociaż trochę paznokcia – coś jednak za coś, dzięki temu kamera jest w końcu wodoszczelna (do 10m). Etui posiada od góry dwa przyciski, które obsługują włącznik i przycisk REC. Dzięki temu nie trzeba go zdejmować jeśli chcemy obsługiwać kamerę tylko w podstawowych kwestiach. Świetna rzecz, spotykałem dużo droższe sprzęty tego typu, których obsługa była zdecydowanie utrudniona dzięki brakowi takiej możliwości. Swoją drogą, na uwagę zasługuje także fakt, że kamera posiada niewielki pilot zdalnego sterowania. Dzięki niemu mając kamerę przymocowaną np. na desce snowboardowej możemy obsługiwać ją po prostu przez pilot. Jest on bardzo lekki, zasilaną jedną małą bateryjką. Koloru czarnego z niewielkimi przyciskami – także tylko tymi podstawowymi – POWER, SNAP i VIDEO. Dzięki niemu możemy włączyć/wyłączyć urządzenie, zrobić zdjęcie, zacząć/przestać kończyć film – czyli wszystko co najpotrzebniejsze. Wracając jednak do etui, w dolnej części posiada ono gwint do mocowania do akcesoriów (tak jak miała sama kamerka). Ogólnie tak pilot jak i etui należy zaliczyć za spory plus urządzenia.

CAM00153

Oprócz tego kamera posiada ładowarkę samochodową, masę różnego rodzaju uchwytów, które pozwalają umieścić kamerę na niemal dowolnej powierzchni oraz dodatkowe troki. Wszystkie akcesoria są raczej średniej jakości, niemniej są skonstruowane na tyle pewnie, że nie odpadają w trakcie użytkowania. Dzięki ilości mocowań kupując kamerę mamy możliwość używania jej niemal w jakiejkolwiek sytuacji. W przeciwieństwie np. do kamer GoPro, gdzie trzeba każde akcesorium dokupować osobno. Ponadto dzięki temu kamera DVR SPORT GOLD może pełnić także funkcję coraz popularniejszego rejestratora w trakcie jazdy samochodem – co dodatkowo zwiększa możliwości tego urządzenia a także nasze bezpieczeństwo w razie kolizji. Bezsprzecznie świetna sprawa.

CAM00165

Oprócz podstawowego sterowania o którym pisałem przed momentem kamerę w całości obsługuje się za pomocą wyświetlacza dotykowego. Nie ma sensu porównywać go ani do lepszych jakościowo kamer ani do smartfonów. Wyświetlany obraz jest bardzo przeciętnej jakości, niemniej wystarcza na tyle, by „na szybko” przejrzeć nasze filmy (uwaga – kamera nie posiada głośnika stąd nie usłyszymy tego, co nagraliśmy a tylko zobaczymy). Jeśli chodzi o samą obsługę to menu jest bardzo proste w obsłudze a ponadto w całości w języku polskim – za to ogromne brawa! Ponieważ wiele wskazań to ikony nauka obsługi kamery zajmuje naprawdę parę chwil i żeby zacząć ją obsługiwać nie jest nawet potrzebna instrukcja obsługi (choć ta oczywiście jest – także w języku polskim). Ogólnie – duży pozytyw za menu. Niestety obsługa samego wyświetlacza budzi pewnie problemy. Oporowy ekran lubi działać dość topornie, niekiedy daną opcję trzeba kilkakrotnie wywoływać poprzez naciśnięcie. Jeśli ktoś ma większe palce to obsługa jest dodatkowo utrudniona (część ikonek znajduje się w rogach wyświetlacza). Mimo tego jednak, że nie jest to komfortowe wszystkie opcje są dostępne i jeśli mamy odpowiednią cierpliwość jesteśmy w stanie wszystko ustawić i przyzwyczaić się do takiego – a nie innego – działania tego sprzętu. Z drugiej strony ciężko oczekiwać by było to „bóg wie co”.

CAM00158

Pora przejść do technikaliów. A te muszę przyznać, że są całkiem niezłe jak na tak tani (relatywnie) sprzęt. Kamera potrafi nagrywać filmy w jakości FullHD (1920X1080p, 30 fps). Kamerując w tej – najwyższej jakości filmy wychodzą całkiem nieźle. Jeśli jest dobre oświetlenie to nie można się do niczego przyczepić. Kamera ma trochę problemu podczas kamerowania w bardzo słabym świetle. Podobnie jest jeśli chodzi o kamerowanie pod słońce – trwa kilka sekund zanim kamera zareaguje na zmianę oświetlenia. Ogólnie filmy budzą niezłe wrażenie, oczywiście nie jest to jakość GoPro ani AEE ale w zupełności wystarczy, żeby pokazać swoje sportowe wyczyny znajomym czy skompilować ciekawy filmik na YouTube. Do domowych (w cudzysłowie) zastosowań – jak znalazł. Dla osób, którym mniej zależy na jakości a chcą by filmy mniej ważyły, dostępne są tryby: HD 720p (1280X720px, 60 fps), HD 720p (1280X720px, 30fps), VGS (640X480px, 120 fps). Kamera potrafi także robić zdjęcia w rozdzielczości 5Mpix. Wiadomo, że duża część telefonów ma aktualnie lepsze aparaty fotograficzne, niemniej jednak smartfona raczej nie będziemy używać do tak ekstremalnych aktywności jak tę kamerę. Także ta funkcja mimo wszystko jest przydatna, a te 5Mpix także w większości wystarczają na zrobienie fajnego zdjęcia.

CAM00161

Kamera posiada wbudowaną baterię o pojemności 850 mAh, 3,7 Li-ion. Wg producenta powinna ona wystarczyć na nagrywanie nawet 90 minut filmu. Sprawdzając jednak kamerę bateria wyczerpała się jednak ok. dziesięć minut szybciej. Wiadomo jednak, że wiele zależy od temperatury i innych czynników. Ogólnie – możliwość nagrania ponad godziny filmu powinna być satysfakcjonująca dla większości wielbicieli ekstremalnych wrażeń. Wszak z takiej godziny można już powycinać naprawdę fajny filmik. Kamera zapisuje filmy w standardzie H264 z kolei zdjęcia w chyba najbardziej popularnym JPG.

CAM00154

Jeśli chodzi o zastosowanie kamery to dzięki ogromnej ilości akcesoriów, główne co nas ogranicza to nasza wyobraźnia. Zestaw GOLD jest świetny właśnie z tego względu. Jeśli uprawiamy sporty motorowe, narciarstwo, snowboarding, wyczynową jazdę na rowerze ale też takie sporty jak skoki spadochronowe, na bungee czy wiele innych – kamera GoClever będzie świetnym uzupełnieniem, dzięki którym w dowolnym momencie będziemy mogli wrócić do naszych najbardziej ekstremalnych przeżyć. Oprócz tego kamerą bez problemu można także kamerować imprezy rodzinne czy mniej spektakularne elementy naszego życia. Dzięki dużemu wyświetlaczowi kamerą całkiem nieźle kameruje się po prostu „z ręki”. Ponadto możliwość użycia kamery jako rejestratora podczas jazdy samochodem jest bezsprzecznie rewelacyjną możliwością. Z samego tego powodu warto w zasadzie kupić tę kamerę (jeśli ktoś sporo podróżuje), a dodatkowo od czasu do czasu używać do innych celów.

CAM00157

Propozycja GoClever – DVR SPORT GOLD jest arcyciekawym rozwiązaniem dla osób, które potrzebują budżetowej, ale bardzo funkcjonalnej kamery, która sprawdzi się podczas zastosowań sportowych jak i w innych okolicznościach. Sugerowana cena detaliczna tego modelu to 449zł, niemniej jednak zaglądać na ceneo.pl można stwierdzić, że ten sprzęt można dostać już za 339zł (czyli ponad 100zł taniej!). Za taką cenę ze świecą szukać kamery z takimi parametrami i takimi możliwościami. GoClever wykonał bardzo dobrą pracę w sferze budżetowych kamer sportowych oddając do sprzedaży ten produkt. W porównaniu z wcześniejszą wersją poprawione zostało naprawdę sporo, stąd i ocena jest nieco lepsza. Choć gdyby mierzyć stosunek ceny do jakości to powinna być jeszcze o oczko wyższa!

Ocena: 4

 • Panie Piotrze dzięki temu testowi w moim mniemaniu kompetentnemu postanowiłem zakupić kamerkę i ku mojemu zdziwieniu odpierdolił Pan fuszerę odnoszę wrażenie że nie pokusił się Pan nawet o włączenie tego cudnego urządzenia bo nie wypisywał by Pan takich bohomazów o pilocie i menu w języku polskim „całym” o reszcie nie wspomnę, mam nadzieję że ten artykuł jest pracą charytatywną a nie zarobkową. Pozdrawiam, więcej profesjonalizmu!!!!!

 • Lesław

  Na plus tej kamery są wyłącznie akcesoria i jej cena.
  Na minus cała kamera i wszystko do czego została wyprodukowana.

  Najgorsze jest to, że cena jest na tyle wysoka, że strata kilkuset złotych boli, a jakość i przeznaczenie w ogóle się nie ma jak do sensu zakupu takiej kamery.

  Innymi słowy, kupujesz produkt w konkretnym celu – tutaj cel nie będzie osiągnięty, bo jako rejestrator lepiej kupić o połowę taniej i też będzie full hd, jako kamera sportowa również bez sensu towar, bo bardzo marnej jakości,jako aparat to w ogóle się nie nadaje.

  Tanie chińskie podzespoły, tania kamerka i taka sama jakość, co najwyżej ocena mierna, za akcesoria.

  Kamerka w ogóle nie przydatna do zadań w jakich nastawia się człowiek by jej używać. Nie zdarzyło mi się jeszcze tak wyrzucić kilkaset złotych w błoto. Naprawdę, najgorszy sprzęt który kupiłem. O serwisie zapomnijcie. Po prostu, lepiej by się nie popsuła!

 • sasiad32

  Panie Lesławie posiadam tą kamerę mi w zupełności wystarczy i do tego znajomy też chciałby kupić.Za 200zł zwolnie pana z problemu posiadania tejże kamery 🙂 Pozdrawiam.

 • Kolecb

  sasiad32 power na pilocie działa ? Czy tylko do wyłączania hehe

 • Anonim

  Firma GOCLEVER to chamy i oszuści. Kamere oddałem do serwisu… oddali po ponad miesiącu bez baterii… kazali znowu odesłać i miało być szybciej zapewniali… a tu znowu ponad miesiąc i nie mam jej jeszcze.. a kupiłem w grudniu 2013… od tamtej pory miałem ją może ze dwa dni..
  NA EMAILE NIE ODPISUJĄ A ŻEBY SIĘ DODZWONIĆ TO TRZEBA MIEĆ CIERPLIWOŚĆ I DUŻO NA KONCIE.
  NIE POLECAM FIRMY! ZERO ODPOWIEDZIALNOŚCI I SZACUNKU DLA KLIENTA. Co do sprzętu… chińskie gówno. Telefon se z aparatem 5mpx dużo lepiej nagrywa

 • Endriu

  Słabo nagrywa, słabo fotografuje, dźwięk praktycznie nie istnieje. Tandeta dla dzieci. Żadna to jakość. To taki no name, nie warty ceny. Porażka Goclever. Nie polecam. Nadałby się może dla dzieci z najbiedniejszych regionów które nigdy nie widziały podręcznej kamery, bo na prezent to się nie nadaje za jakość nagrań. Do sportu tym bardziej nie polecam. Dobre na monitoring, ale za drogie. Szkoda pieniędzy.

 • lycuref

  Nie warta swojej ceny. Produkt totalnie poniżej oczekiwań. Słabe nagrania, słabe zdjęcia, dźwięk nie istnieje. Nie ma się co rozpisywać, boi wszystko jest do kitu, taka tandeta która nigdy nie powinna się pojawić na rynku i jeszcze ta cena. Popsuła si dwa razy, za pierwszym oddałem do serwisu, w końcu darmowy, to trzeba czekać i czekać, za drugim sam naprawiłem i doszedłem do wniosku, że część komponentów udaje swoje miejsce, są niekonieczne i nie działają. Nie polecam!!! NIE POLECAM!

Translate »