Marabut Arco – przetestowany w Górach Przeklętych

Co prawda wakacje się skończyły, ciepłe dni już za nami, nie oznacza to jednak, że nie można spać w namiocie. W dziale „Posłuchaj Eksperta” – będziemy prezentować Wam teksty opisujące namioty, które możemy polecać Wam nawet na najbardziej ekstremalne biwaki. Na początek namiot Marabut Arco przetestowany przez uczestników wyprawy w Góry Przeklęte w Albanii.


Namiot Arco na biwaku w Górach Przeklętych

Wyprawa w Góry Przeklęte, leżące na pograniczu Albanii i Czarnogóry, była znakomitą okazją do dokładnego sprawdzenia możliwości namiotu Marabut Arco. Na wiele nocy ów namiot stał się moim domem.

Marabut Arco to wygodny namiot bazowy o bardzo przemyślanej trójpałąkowej konstrukcji i zmyślnej budowie. Można w nim wygodnie biwakować w dwie lub trzy osoby. W czasie wyprawy dzieliłem namiot z Adamem, który ma 190 cm wzrostu – on również nie stwierdził, aby namiot był niedopasowany do jego wymiarów. Podstawowa zaleta namiotu to konstrukcja, dzięki której sypialnia jest podczepiona (z możliwością odczepienia) do tropiku. Dzięki temu od razu rozstawiamy cały namiot bez konieczności zabawy w osobne podczepianie sypialni, co ma kluczowe znaczenie dla komfortu podczas deszczu.

Namiot posiada dwa przedsionki – jeden mniejszy, drugi większyTo znakomite rozwiązanie, które jest ogromną zaletą na wyprawach, na których konieczne jest przechowywanie sprzętu wspinaczkowego wewnątrz namiotu. Ponadto, dzięki takiemu rozwiązaniu, każda z mieszkających w namiocie osób może w wygodny sposób oraz nie przeszkadzając towarzyszom wyjść na zewnątrz. W większym przedsionku można bez problemu przyrządzać posiłki lub trzymać 2-3 duże plecaki, mniejszy przedsionek zmieści plecak i kilka par butów.


2 wejścia i 2 przedsionki to duża zaleta namiotu

Całkowita waga Marabuta Arco wynosi 3,8 kg, nie jest to więc namiot super light, waga ma jednak przełożenie na jakość zastosowancyh materiałów. Podłoga, jak i sypialnia oraz tropik wykonane są z mocnych materiałów, co sprawia, że namiot Arco jest odporny na spadające z drzew gałęzie, przypadkowe zahaczenie plecakiem, huraganowe wiatry itp.

Na obydwu bocznych ścianach namiotu zostały umieszczone wywietrzniki z bardzo pomysłowym systemem zamykania i otwierania, dzięki którym namiot posiada znakomitą wentylację. W Górach Przeklętych, gdzie temperatury były diabelsko wysokie, dzięki wywietrznikom otwartym na przestrzał wyczuwalne były ruchy powietrza. Wewnątrz namiotu zostały umieszczone kieszonki na drobne akcesoria oraz siatka w centralnej części sklepienia, w której można umieścić latarkę lub delikatniejsze akcesoria, jak np. okulary czy papier toaletowy 😉

Dokończenie recenzji w serwisie:

Testował i opisał: Wojtek Nowicki / outblog.pl

  • Użytkownik

    Niestety zamówiłem namiot ARCO Marabut bez możliwości wcześniejszego obejrzenia. Podłoga brezentowa uporczywie hałaśliwa jak plandeka na wietrze przy każdym dotknięciu. Sypialnia dziurawa od każdego otarcia kurtką, czy też bagażem. Bardzo niskiej jakości materiały. Korzystałem z ARCO przez pięć dni. Namiot najlepiej sprawdza się głęboko po darniami. Wyrzucone pieniądze w błoto, nie polecam namiotu, a tym bardziej firmy Marabut

  • gio

    Bardzo fajny namiot. A wpis w komentarzu powyzej to jakies kuriozum- „podłoga halaśliwa” a namiot sie drze od kazdego „otarcia kurtką czy tez bagazem”….Takie kretynskie wpisy powinno sie usuwac. Moj Marabut ma juz z 8 lat i podloga w nim nie halasuje:), uzywma go po kilka tygoidni w ciagu i nie ma w nim dziur od kazdego „otarcia” kurtka lub bagazem.:):)

  • Użytkownik

    W sypialni namiotu Arco Marabut notorycznie powstają liczne dziury. Nie odpowiednia poliamidowa (nylonowa) dzianina tekstylna sypialni namiotu błędnie użyta do produkcji namiotu jako siatka wentylacyjna (moskitiera) zastosowana do wypełnienia otworów wejścia głównego oraz drugiego pomocniczego namiotu ekspedycyjnego Marabut ARCO podczas pięciu dni użytkowania ulegała powtarzającym się uszkodzeniom, dosłownie „w oczach”. Zastosowana dzianina nie jest odporna na otarcia odzieży użytkownika podczas wchodzenia i wychodzenia z namiotu, użytkowanego ekwipunku turystycznego jak śpiwory i materace w opakowaniach transportowych, także podczas poruszania się osób przebywających w namiocie. Dzianina o bardzo niskiej gramaturze (zbyt delikatnej przędzy) i strukturze pętelkowej nie zapewnia odpowiedniego poślizgu, notorycznie zaciąga się na skutek czego powstały liczne dziury po krótkotrwałym użytkowaniu.

Translate »