ROCKLAND Namiot TRAILS 3

ROCKLAND Namiot TRAILS 3

Kilka tygodni temu otrzymałem do testów namiot marki Rockland. Zabrałem Trails 3 na kilkudniowy wyjazd i teraz mogę podzielić się z Wami pierwszymi wrażeniami.

Do tej pory użytkowałem około 5 różnych modeli namiotów. Od tych najtańszych marketówek (które doskonale sprawdzają się na różnego typu festiwale – bo ich po prostu nie szkoda), przez lepszy namiot wypożyczony od teściów (niestety został skradziony podczas Przystanku Woodstock!) aż do bardzo dobrej jakości namiotów marki Salewa czy Marabut.

fd18252d4fdfc2c2b2c22a52e97ad92a
Ogólnie jestem zdania, że nie ma namiotu uniwersalnego, każdy jest do czegoś przeznaczony. Salewy, Marmota czy Marabuta nie wziąłbym na festiwal, żeby mi ludzie po nim chodzili albo żeby mi go ktoś ukradł. Bo po prostu byłoby mi go szkoda. Z drugiej strony marketówka podczas oberwania chmury w górach też nie wróży suchej nocy (ja kilkakrotnie ratowałem się folią malarską nakładaną na namiot). Namiot, który otrzymałem do testów to coś po środku. Nie kosztuje ani 50 zł, ani 950 zł, a… 380 zł. Jeśli chodzi o markowy produkt jest to niewygórowana cena. Czy jednak przekłada się to na jakość i czy w ogóle warto?

Namiot znajduje się w pokrowcu koloru zielonego. Szczerze mówiąc, gdy przyjechał do mnie i go otworzyłem pomyślałem – coś źle spasowany ten pokrowiec. Taki nieco za duży. To jednak tylko iluzja, wiadomo, że nie da się w normalnych warunkach tak złożyć namiotu, jak miało to miejsce w fabryce, dlatego też teraz uważam, że wielkość jest jak najbardziej adekwatna. Co więcej, dla ułatwienia przenoszenia pokrowiec posiada długie uszy, dzięki którym możemy go przenosić bądź w dłoni bądź też na ramieniu. Jako że model, który testowałem, to wersja trzyosobowa (Trails 3), nie jest to najmniejszy i najlżejszy z modeli tej kategorii.

rockland-namiot-trails-3

Na pewno sporą zaletą namiotu jest jego niewielka (jak na gabaryty) waga – wg producenta 3,8 kg, w praktyce jednak – chyba, że moja waga szwankuje – jest to 4,1kg. Mimo wszystko nie jest to wiele, jak na namiot o wymiarach sypialni 210x180x130 cm (są jeszcze dwa przedsionki o długości po 55 cm). Taki rozmiar namiotu bez problemu pozwolił na swobodne wyspanie się dwóm osobom (na dmuchanym materacu) i zapakowanie sporej ilości bagażu (plecaki 90 l i 55 l). W razie potrzeby bez problemu zmieściłaby się jeszcze jedna (a w warunkach festiwalowych spokojnie i dwie) osoby. W planach jest spanie w dwójkę wraz z dzieckiem i psem – raczej nie powinno być z tym problemów (mimo, że pies jest duży!).

11604_1

Czas może przejść do samego wyglądu, który jest szczerze mówiąc przyjemny dla oka. Trails 3 ma standardową dwuwarstwową konstrukcję. Składa się z siateczkowej moskitiery z podłogą, do której montowany jest stelaż wykonany z dwóch składanych masztów z włókna szklanego. Od kilku lat znam produkty Rocklanda i tak śledzie jak i maszty nie różnią się niczym w namiocie Trails 3 w stosunku do tych, które są dostępne do kupienia oddzielnie. Rozkładanie namiotu nie zajmuje dużo czasu, warto jednak mieć drugą osobę do pomocy (szczególnie przy stawianiu masztów). Na rozłożoną siatkę należy położyć warstwę zewnętrzną – czyli tropik, przymocować ją do stelaża (tzn. przywiązać), na koniec poustawiać odciągi i śledzie na zewnątrz – gotowe. Dla wprawionej osoby nie powinno to być więcej niż 15 minut. Dzięki takiej konstrukcji namiotu w czasie bardzo ciepłych nocy można rozstawić sobie po prostu warstwę zewnętrzną i spać pod nim jak pod moskitierą. Między innymi właśnie to skłoniło mnie do wyboru Trailsa, a nie Hikera (drugi – także bardzo ciekawy namiot w ofercie Rockland).
pol_pm_Namiot-turystyczny-Trails-3-2-000-Rockland-48893_6
Tak jak wspominałem namiot posiada obszerną sypialnię (szczególnie w porównaniu do tego, co miałem do tej pory), ale posiada także dwa przedsionki. Jak dla mnie idealna sprawa. Zwykle trzymam w nich worek ze śmieciami, który zabieram potem ze sobą do najbliższego kosza na śmieci, a także buty, które po całym dniu tułaczki pachną sam-wiesz-jak. No właśnie, a to co jest dużym plusem to – dwa przedsionki, to i dwa wejścia do namiotu. Wejścia mają konstrukcję półokrągłą (tak tropik jak i warstwa zewnętrzna). Dzięki temu, że są dwa nawet po tym, jak namiot cały dzień stał na słońcu można go przewietrzyć po prostu otwierając oba wejścia. To naprawdę duża zaleta!

Czas kilka słów powiedzieć o tym, z jakich materiałów namiot jest skonstruowany. Jeśli chodzi o maszty, to tę tajemnicę już rozwiałem wcześniej. Jeśli chodzi o podłogę, jest to PE o gęstości 120g/m2. Sypialnia to oddychający poliester 68D 190T. Z kolei tropik to również 68D 190T PU o wodoszczelności do 2000 mm. Ogólnie przy pierwszym dotknięciu tych materiałów uznałem, że… są dość cienkie. W każdym razie nie wzbudziły mojego zaufania. Pewnie jest to związane z chęcią oszczędzenia na wadze samego produktu. Jednak muszę przyznać, że jak do tej pory moje obawy nie sprawdziły się. Namiot ani się nie przedarł, ani też go nie przelało.

11604_rockland

Podczas pierwszych testów mieliśmy dwa deszczowe dni. To nawet nieco za dużo powiedziane – jeden deszczowy dzień (i noc) oraz jedną (może maksymalnie godzinną) burzę. Mimo tego, że wodoodporność 2000 m nie zapewnia ochrony w każdych warunkach, to jednak wystarczył na to, co nas czekało.

To jednak, co wzbudziło mój niepokój (także już przy pierwszym rozłożeniu), to niestety jakość wykończenia, która – powiedzmy sobie szczerze – nie jest najwyższych lotów. Trudno mi powiedzieć, czego spodziewać się od namiotu z takiej półki cenowej, jednak naprawdę trąci słabą jakością wykonania. Tu i ówdzie (szczególnie w okolicach wejść) odstają pojedyncze nitki, zamki momentami chodzą dość ciężko i zacinają się (ja swoje naświecowałem – czasami najprostsze sposoby są najlepsze), także same szwy nie wydają się być bardzo mocne (choć to tylko spostrzeżenie – jak na razie nic nie przecieka). Z tych względów jestem ciekawy, czy Trails 3 będzie mi towarzyszył chociaż 2/3 sezony (a może się mylę i zostanie ze mną na wiele długich lat?), na razie to takie trochę gdybanie, jednak niektóre rzeczy widać gołym okiem.

11604_kot

Na pierwsze wrażenia chyba wystarczy. A jak je podsumować?
Ogólnie Trails 3 na pewno wygrywa niewielkimi rozmiarami po złożeniu, sporymi po rozłożeniu oraz niską wagą. Dzięki temu dobrze nadaje się do turystyki pieszej, jak i innych form aktywności. Przytroczony na zewnątrz plecaka nawet specjalnie nie ciąży. Dodatkowe atuty to na pewno dwa wejścia oraz dwa przedsionki (dodatkowo powiększające powierzchnię namiotu). Jak do tej pory żadnym warunkom nie udało się go przelać. Stosunkowo prosta – klasyczna konstrukcja oraz wygląd (kolorystyka) mogą się podobać. Jeśli chodzi o uwagi to największe mam, jeśli chodzi o jakość wykonania oraz użyte materiały. Jak do tej pory jednak nie mam zastrzeżeń, co do samego użytkowania. Myślę, że jak na namiot za 380 zł oferuje on naprawdę sporo.

Ocena: 4

Translate »