LAFUMA Plecak trekkingowy KAILAS 60+10

LAFUMA Plecak trekkingowy KAILAS 60+10

Rok 1930, to czas powstania we Francji, firmy Lafuma. Została założona przez trzech braci – Victora, Alberta i Gabriela Lafuma. W pierwszym okresie swego istnienia, skupiała tylko i wyłącznie na wytwarzaniu plecaków i toreb podróżnych. Dziś ta duża francuska firma outdoorowa, znana jest z całkiem szerokiego asortymentu produktów – od odzieży, aż po plecaki. I właśnie ten tekst, chcę poświęcić plecakowi tego producenta.

hqdefault

Kailas 60+10, to stosunkowo prosty w swoim kroju model plecaka wielkopojemnego, przy tym nie należący już do ostatnich nowości firmowych, z tej grupy produktowej.

zdjęcia-kailas 60+10 lafuma-2kp

Model ten jest dwukomorowy, z dojściami od góry i od dołu: do kompresowanej dolnej komory, najłatwiej dostaniemy się od dołu, przesuwając zamek błyskawiczny. Komory dzielone są zamkiem, z malutkimi tłoczeniami YKK. Daje się zauważyć, iż tylko w tym miejscu są te znane oznaczenia. Przy innych kieszonkach zamykanych na zamek, ich nie ma. Z innych drobnych detali, których nie znalazłem, to mianowicie haczyk z sugestią na klucze. Ot, taki drobiazg natury organizacyjnej, ale myślę, że nie stanowi jakiegoś dramatu dla mnie, jako użytkownika. Jest to taki standard wykorzystywany przez producentów, wydających różne torebki, torby, czy plecaki, mającymi w środku to coś, co choć po części pomaga zachować porządek w naszych – podręcznych lub nie – bagażach.

Przeskakując w zewnętrzny spód plecaka, znajdujemy tam kieszonkę, w której schowany jest czarny pokrowiec przeciwdeszczowy z firmowym napisem producenta. Jest on przytwierdzony na stałe, co niekiedy może być nie w pełni wygodne.

zdjęcia-kailas 60+10 lafuma-5abc

Jak przystało na duży plecak trekkingowy, jest wyposażony w boczne paski kompresyjne, po dwa z każdej strony. Troki te są długie, jednak tylko ten dolny ma nie rozpinaną klamrę zaciskową. Ta przypadłość powoduje, że trzeba poświęcać więcej czasu i sił, na przytroczenie dodatkowych rzeczy na miarę wałka, o wielkości spakowanego namiotu. Takie wyjmowanie i wciskanie w dolną obręcz paska, jest bardzo kłopotliwe.

zdjęcia-kailas 60+10 lafuma-4abc-d

Systemem nośnym jest EVO back system, z pełną regulacją wysokości profilowanych szelek, z dostosowaniem do wzrostu ( M-XXL). Te same szelki i pas biodrowy, wypełnione są pianką. Pianka w poziomie bioder, miejscowo przetarta – w sumie nic nadzwyczajnego. Dla podniesienia komfortu, w szelkach i pasie, zastosowano amortyzujący Absorber Gel inside. Stelaż to po prostu dwie płaskie, aluminiowe listwy na kształt litery U, kryjące się pod segmentem poduszek, i jako usztywnienie, przy solidnym obciążeniu nie uwierają.

zdjęcia-kailas 60+10 lafuma-3kp-1ab-c

zdjęcia-kailas 60+10 lafuma-12ab

Co do różnych kieszeni i schowków, to jest ich w zaspokajającej ilości: po prawej i lewej stronie, duże kieszenie siatkowe oraz skrzelowe, jest też przy pasie biodrowym w swej formie przypominającej mi doszytą saszetkę, zamykaną na zamek błyskawiczny. Z tym, że ta saszetka jest ruchoma – u jej dolnej części mamy łączenia za pomocą tasiemki rzepu, znajdującego się na pasie biodrowym. Tak więc można ją odchylać do góry, odsłaniając taśmę ściągająca w całej pełni. W sumie to jest tak, jak z klapą do komory głównej – podnoszona jest do góry.

 łaczone

W klapie na górze, mamy pojemną przestrzeń, przy niej skrytkę zamykaną suwakiem, która daje schronienie drobnym przedmiotom (sekretna kieszeń). W zależności od potrzeby, to właśnie wieko, można podnosić trochę wyżej, za przyczyną regulacji wysokości, zwiększając jego ładowność o blisko 10 litrów. Komin zaś, ma podwójne ściągacze.

Na wierzchniej części pokrywy, jest „ustawiona” elastyczna linka bungee ze ściągaczem. Używana bardziej jako rezerwa, więc śladów eksploatacji na niej, mało co znać. Byłbym zapomniał o jeszcze jednym, mianowicie Kailas posiada system H2O, a jeśli się z niego nie korzysta, to z płaskiej przegrody dedykowanej dla bukłaka, ma się do dyspozycji, szeroką i głęboką kieszeń.

zdjęcia-kailas 60+10 lafuma-9abc

Dla tego plecaka, użyto znane i sprawdzone materiały. A są nimi w głównej mierze Velocity, poliamid i poliester. Wagowo wychodzi 2,20 kg. Trwałość na łączeniach i obszyciach, jest jego znaczącym atutem; nic nie wystaje, na elementach ruchomych, nic się nie rozłazi. To może być jeden z powodów, dla którego jest się z czego cieszyć.

łącxzone

Podsumowując, plecak jest jako taki, oczywiście na większe plusy niż minusy. Przy jego trekkingowym, dalekobieżnym charakterze, wraz z widoczną trwałością, dość udanym systemem nośnym i dobrą wentylacją pleców, jednak z chybionym pomysłem na rezygnację z zatrzasków dolnych troków kompresyjnych po bokach, Kailas 60+10 rodem z Francji, należy do całkiem udanych plecaków wyprawowych marki Lafuma.

Ocena: 4

Translate »