MANFROTTO Plecak OFFROAD HIKER 20

MANFROTTO Plecak OFFROAD HIKER 20

Wielu z nas nie tylko chodzi po górach, ale chce również dzielić się z innymi niezapomnianymi krajobrazami, które można zobaczyć tylko tam. Zresztą, często to właśnie przepiękne widoki są motywacją do tego, by zapakować plecak, ubrać buty i wyjść na szlak. Mimo tego, że wielu ludziom wystarczy zdjęcie wykonane smartphone`em z kieszeni, jeśli chcemy  zrobić naprawdę spektakularne ujęcia lub po prostu kochamy fotografię doceniamy (pół)profesjonalny sprzęt. Niestety, ten nie należy do tanich, bo jest to wydatek od kilku do kilkunastu (a czasami kilkudziesięciu) tysięcy złotych. Jak wiadomo na szlaku różnie bywa a o taki sprzęt grzechem byłoby nie dbać. Jak jednak pogodzić to, że chce się wyjść w góry i robić piękne zdjęcia z tym, że można narazić na szwank swój aparat lub akcesoria? Jak się okazuje jest na to rozwiązanie – plecak Offroad Hike 20.

Marka Manfrotto od lat jest znana i ceniona przez profesjonalistów. Jak można przeczytać na oficjalnej polskiej stronie: „Manfrotto projektuje, produkuje i sprzedaje szeroką gamę sprzętu fotograficznego i oświetleniowego dla profesjonalnych rynków fotograficznych, filmowych, teatralnych, rozrywkowych i wideo. Linia produktów obejmuje szeroki zakres statywów i głowic kamer, statywów oświetleniowych i akcesoriów.”

Jako osoba bardzo aktywna, która wiele czasu spędza po za domem – tradycyjny pokrowiec na sprzęt fotograficzny był dla mnie ekstremalnie niewygodny, bo zajmował połowę miejsca w plecaku a ponadto wyjęcie czegoś ze środka graniczyło z cudem i trzeba było się przekopywać przez wszystkie inne rzeczy. Nic przyjemnego. A przecież nie wyobrażam sobie kilkugodzinnego marszu z pokrowcem przewieszonym przez ramię bo to ani modne, ani wygodne ani bezpieczne. Plecak Manfrotto Offroad Hiker 20 (dostępny w kilku wersjach kolorystycznych) rozwiązał mój (i pewnie nie tylko mój) problem. Ten model dostępny jest również w wersji większej – 30 litrowej. Ja jednak jeśli wybieram się w góry z aparatem to zwykle na jeden dzień, a jak miał to być plecak na 1 dzień, to uznałem, że więcej niż 20 litrów nie będzie mi potrzebne. Bo nie przepadam za tym, by nosić zbyt dużo ze sobą.

Oczywiście plecak zamówiłem przez internet a gdy do mnie przyjechał to… od razu bardzo pozytywnie mnie zaskoczył. Biorąc pod uwagę, że Manfrotto może i ma doświadczenie w produkcji akcesoriów do aparatów nie spodziewałem się, że są w stanie stworzyć plecak, który jakościowo nie odstaje od produktów marek, mających wieloletnie doświadczenie w produkcji plecaków turystycznych – takich jak Salewa czy Gregory. A przy wzięciu plecaka do ręki od razu czuć, że jest to najwyższej jakości produkt, któremu nie strach powierzyć nasz drogocenny sprzęt fotograficzny.

Wymiary zewnętrzne plecaka to ok. 50x27x20 cm. Sprawia to, że plecak nie jest za duży, powiedziałbym, że nawet zapakowany stosunkowo smukły i dzięki temu bardzo wygodny. Waga to niemal 1,5 kg (czyli do najlżejszych nie należy). Od góry posiada rączkę do przenoszenia a bezpośrednio przed nią klapę z logiem marki zapinaną na dwa zapięcia o regulowanej długości. Dzięki temu możemy mając pełny plecak np. kurtkę przeciwdeszczową włożyć bezpośrednio pod klapę i ściągnąć trokami przy klamrach – rozwiązanie sprawdzane wielokrotnie przy różnego rodzaju sytuacjach. Pod klapą znajduje się kieszonka zapinana na zamek błyskawiczny, to idealne miejsce do przenoszenia wartościowych przedmiotów – takich jak telefon, dokumenty, pieniądze czy karty kredytowe. Z jednej strony do tej kieszeni jest szybki dostęp, z drugiej żeby złodziej mógł się tam dostać – musiałby się  wysilić. Warto również w tym miejscu nosić pokrowiec przeciwdeszczowy (w zestawie) na plecak (żeby w czasie oberwania chmury chronić to, co mamy na plecach – łącznie ze sprzętem foto).

Patrząc na plecak od frontu z lewej strony posiada on trok ściągający (bardzo praktyczny, jeśli przenosimy w plecaku mniej rzeczy i chcemy go skompresować). Pod nim duża, zamykana na zamek kieszeń, która dobrze nadaje się do przenoszenia np. termosu (mieści się bez problemu 0,7l) albo zapas prowiantu na cały dzień. Można w niej zmieścić również kamerkę sportową wraz z akcesoriami. Na kieszeni znajdziemy dodatkowo siateczkową kieszonkę – na 0,5 litrową butelkę z wodą, chusteczki higieniczne czy cokolwiek innego.

Od strony frontowej plecak posiada mocowania na dwa statywy (oznaczone niewielką grafiką). Wyglądają bliźniaczo jak mocowania kijów trekkingowych i działają w identyczny sposób. To dlatego jeśli chcemy do plecaka możemy bez problemu przytroczyć np. jeden statyw i parę kijów trekkingowych – jak na tak niewielki plecak taka możliwość to nielichy atut! Wzdłuż frontu znajdują się również dwa paski szlufek w które można wpiąć dodatkowe akcesoria np. za pomocą karabinka.

Lewa strona plecaka to także jeden trok ściągający na górze a pod nim zamek błyskawiczny w kształcie litery U. To właśnie jest miejsce, które robi różnicę. Dzięki tej kieszeni mamy błyskawiczny dostęp do naszego aparatu i akcesoriów. To tam znajduje się wkład na aparat i akcesoria o wymiarach: 23x18x11,5cm.  Ta wewnętrzna ochrona nazywa się Manfrotto Protection System i jest połączona z plecakiem za pośrednictwem rzepów. Cały wkład jest stworzony z usztywnionego materiału, od środku wyłożony delikatnym materiałem, który ochrania sprzęt. Ten wkład posiada wewnątrz dwie przegrody, które można dopasowywać do potrzeb (dzięki temu, że są na rzepy). Sam wkład również jest zamykany na zamek błyskawiczny. Dodatkowo klapa posiada również rączkę do bezpośredniego przenoszenia – dlatego można z tego wkładu korzystać również samodzielnie. Właśnie ten element jest głównym wyróżnikiem modelu. Protection System jest kompatybilny z szeroką gamą aparatów: Canon EOS M5, Fujifilm X-Pro2, Fujifilm X-T1, Fujifilm X-T10, Fujifilm X-T1 IR, Fujifilm X-T2, Olympus OM-D E-M10, Olympus OM-D E-M10 II, Olympus OM-D E-M10 III, Olympus OM-D E-M1 II, Olympus OM-D E-M5 II, Panasonic Lumix DMC-G7, Panasonic Lumix DMC-G85, Panasonic Lumix DMC-GH4, Panasonic Lumix DMC-GX8, Sony Alpha 7 II, Sony Alpha 7R II, Sony A7R III, Sony Alpha 7S, Sony Alpha 7S II, Panasonic Lumix DMC-GH5, Fujifilm X-T20, Sony Alpha 9 oraz dronów: DJI Mavic Pro, DJI Mavic Pro Platinum, Breeze Yuneec, DJI Spark. Sądzę, że ze względu na regulację możliwe jest zmieszczenie w niej (po dopasowaniu) większej ilości systemów fotograficznych. Ogółem – jest super!

Wewnątrz głównej komory plecaka znajduje się zamek błyskawiczny, którym możemy podzielić komorę na dwie części – tę na wkład i sprzęt fotograficzny i tę na inne rzeczy potrzebne podczas turystyki. To bardzo praktyczne bo dzięki temu nie musimy szukać tego, co aktualnie potrzebujemy. Z plecaka można jednak oczywiście korzystać również bez wkładu (gdy go wyjmiemy). Wtedy otrzymujemy bardzo praktyczny i wygodny plecak na jednodniowe wycieczki. A myślę, że w lato spokojnie mógłbym się do niego zapakować nawet na 2 do 3 dni. Można również podzielić komorę. Ja np. w dolnej części przenosiłem ubrania a w górnej jedzenie. Mało 20-litrowych plecaków posiada takie możliwości!

Plecy tego modelu są sztywne i wykonane z siateczki. Sprawiają, że plecak jest bardzo stabilny a jednocześnie plecy dobrze oddychają. W okolicach lędźwi znajduje się dodatkowa miękka poduszka zwiększająca komfort, gdy plecak jest ciężki. Wzdłuż niej znajduje się pas biodrowy. Jest stosunkowo szeroki (10,5 cm) stąd dobrze stabilizuje plecak i trzyma jego ciężar. Można go z łatwością regulować za pomocą ściągaczy i szerokiej klamry. Na prawej stronie posiada długą, zamykaną na zamek błyskawiczny kieszonkę – świetną np. na chusteczki higieniczne lub telefon.

Ramiona plecaka są średniej szerokości, stosunkowo grube i sztywne, to jednak atut jeśli przenosimy dość sporo bagażu. Ramiona są profilowane i wygodne nawet podczas długich wędrówek. Posiadają praktyczny pas piersiowy z jednej strony zakończony elastyczną gumką. Prócz tego posiadają miejsce do przytroczenia kamery sportowej typu GoPro (u mnie akurat SJCam) lub aparatu.  Dzięki temu można mieć sprzęt niemal dosłownie „pod ręką” i to bez ciągłego obciążania szyi. I to jest kolejny absolutny wyróżnik tego modelu. Ogółem uważam, że system nośny tego plecaka naprawdę w niczym nie odstaje w stosunku do modeli prawdziwie topowych marek outdoorowych.

Co jeszcze mogę o nim napisać? Mimo tego, że jest to produkt dla wąskiej grupy odbiorców, nastawiony stricte dla osób, które chcą poruszać się po bezdrożach z profesjonalnym sprzętem fotograficznym tak naprawdę jest to wymarzony plecak dla amatorów robienia zdjęć, które kochają ruch i przyrodę. Wbrew wszystkiemu jest świetne zaprojektowany i niezwykle praktyczny (również bez wkładu na aparat). Sprawdza się doskonale jako plecak na jednodniowe wyjazdy w góry. Szczerze mówiąc trudno znaleźć mi jakieś jego wady stąd z przyjemnością wyróżniam go odznaką „Dobry Wybór” – oczywiście dla świadomych klientów!

Ocena: 5

 

Translate »