THULE Plecak STIR 15

THULE Plecak STIR 15

Ludzi korzystających z plecaków turystycznych można podzielić na dwie kategorie. Pierwszą z nich są gadżeciarze – czyli Ci, którzy uwielbiają mieć wszystko doskonale poukładane w swoich 125 kieszonkach. Niestety zwykle „wypasiony” znaczy ciężki, czasami niespecjalnie poręczny. Coś za coś. Druga grupa zaś szuka rozwiązań jak najłatwiejszych – im mniej „wodotrysków” tym lepiej, no bo przecież lżej. Ci właściwie szukają jak najlepszego worka na plecy. Właśnie dla takich osób została stworzona seria technicznych, lekkich plecaków Stir od marki Thule.

513157_sized_640x420

Samej firmy nie trzeba przedstawiać – firma Thule od lat jest jedną z najbardziej znanych szwedzkich marek w naszym kraju. Specjalizuje się w produkcji różnego typu bagażników i uchwytów rowerowych. Nie brakuje jednak innych ciekawych pomysłów – np. plecaków, nosidełek czy wózków dla dzieci.

513158_sized_640x420

Od ponad dwóch miesięcy testuje najmniejszy z serii Stir – model Stir 15. Ten niewielki plecak w moim przypadku bardzo dobrze sprawdza się podczas codziennych dojazdów do pracy, ale również podczas szybkich, kilkugodzinnych wycieczek po górach. Zacznijmy jednak od początku.

513159_sized_640x420

Stir 15 to w zasadzie taki worek na szelkach. Serio. Marka Thule stworzyła plecak, który jest 15 litrowym workiem z systemem górnego zapięcia i kieszonką wewnątrz. Czy takie rozwiązanie może się spodobać i przyjąć? Szczerze? Trudno mi ocenić.

513160_sized_640x420

Sam produkt został wyprodukowany z użyciem bardzo wysokiej jakości materiałów (już nawet w dotyku czuć, że jest to plecak na długie lata). Mój model jest koloru ciemnej szarości z ostrym limonkowym wypełnieniem w górnej części komina. Wygląda to naprawdę bardzo dobrze. Z przodu, a w zasadzie w jego dolnej części znajduje się stosunkowo długi odblaskowy pasek do którego można również coś niewielkiego przytroczyć (np. czołówkę gdy idziemy w szarówce). W górnej części z kolei znajduje się srebrne, dość spore logo marki. Bo bokach części frontowej z kolei znajdziemy cztery niewielkie, ale bardzo wytrzymałe zaczepy do których również możemy coś przytroczyć. Coś jeszcze? Napis Stir 15 po lewej stronie plecaka. Opis materiałów (210d and 70d Nylon) wagi – 335 gramów i pojemności – 15l. W zasadzie tyle. Nie ma kieszonki z przodu, nie ma kieszonek z boku. Jest komora główna.

513161_sized_640x420

Na uwagę zasługuje na pewno zapięcie górne. Plecak posiada tylko jedno otwarcie – jest to ten żółty element od góry. Został on wyprodukowany z nieco innego (bardziej cienkiego) materiału niż reszta plecaka. Stir 15 ściąga się od góry sznurkiem po czym klamrą zapina się go w jedną z trzech pętelek z tyłu. Czy jest to lepsze niż standardowy zamek błyskawiczny? Trudno powiedzieć. I jedno i drugie ma swoje wady i zalety – na pewno jednak da się do tego szybko przyzwyczaić i nie stanowi to większego problemu.

513162_sized_640x420

Mimo niewielkiej pojemności Stir 15 jest dość długi (46 cm wysokości) i wąski 19X22cm. Nie należę do osób wysokich i nie mam długich rąk. Gdy do plecaka spakujemy trochę więcej, czasami dłuższy moment trzeba dogrzebywać się do tego co jest na spodzie. Szczerze powiem, że jest to chyba największy mankament tego modelu. Nie ma zbyt wiele miejsca na manewrowanie dłonią i po prostu czasami znalezienie np. tabletek czy chusteczek przeradza się po prostu w walkę.

513163_sized_640x420

Niemniej – na najważniejsze przedmioty przygotowano siateczkową kieszonkę zamykaną na zamek błyskawiczny. To jest miejsce w którym najczęściej trzymam portfel, dokumenty czy klucze (jest na nie wewnątrz specjalny klips). Za to duży plus. Na górze pod kieszonką znajduje się również miejsce do zamontowania bukłaka (otwór na rurkę z wodą z kolei jest minimalnie nad kieszonką). O ile plecak ten moim zdaniem nie nadaje się np. do biegania to jednak np. entuzjaści jazdy na rowerze albo szybkiego górskiego marszu mogą go swobodnie wykorzystać do nawodnienia.

513164_sized_640x420

Na duży plus zasługują również rączki na górnej części plecaka (są dwie) dzięki którym szybko można złapać plecak i przenieść w jakieś niedalekie miejsce. Ogólnie bardzo często wykorzystywany element.

513165_sized_640x420

System nośny został zbudowany z wykorzystaniem meshu (siateczki). Jest on miękki dlatego dopasowuje się do pleców. Podczas dłuższych wycieczek plecy i tak i tak się spocą niezależnie od tego jaki system nośny jest zastosowany w danym plecaku więc nie należy mieć tego na uwadze. W Stir 15 udało mi się kilka razy zapocić całą tę siateczkę, ale co tam – schnie na szczęście szybko. Cienka siateczka jednak sprawia, że jeśli wstawimy coś np. kwadratowego i twardego to może nas zacząć uwierać podczas marszu.

20160530_133541

Bardzo fajnie zostały wykonane szelki – jest to bardzo cienki i lekki materiał siateczkowy dzięki któremu w ogóle nie czuć na plecach, że go niesiemy. Szelki mają możliwość regulacji. Posiadają także regulowany pas piersiowy w czterech pozycjach. Bardzo ciekawa konstrukcja – cztery pętelki i zaczepy, które przeczepią się zależnie od preferencji. Rzecz jasna nie zabrakło także elementu na mocowanie ustnika rurki od bukłaka.

20160530_133619

Mimo niewielkich rozmiarów Stir 15 został wyposażony w cienki pas biodrowy. Na szczęście gdy idziemy z plecakiem po np. mieście możemy go schować za tylnym panelem. To dobre i przemyślane rozwiązanie. Przy tak małych plecakach raczej nie korzystam z pasów biodrowych, bo jest to po prostu niepotrzebne.

20160530_133500

Tak jak wspominałem, Stir 15 towarzyszy mi codziennie w drodze do pracy. Jest idealny żeby zapakować do niego drugie śniadanie, obiad i kilka drobiazgów. Świetnie sprawdza się również na szybkich wypadach gdzie nie potrzebujemy dużego bagażu (wystarczy butelka z wodą, dokumenty, kurtka przeciwdeszczowa i telefon). Wygląda z jednej strony tradycyjnie a z drugiej nieco awangardowo. Trudno mi jednoznacznie określić – ale na pewno może się podobać.

20160530_133550

Ten model Nna pewno posiada kilka interesujących rozwiązań (system zamykania czy mocowania), panel tylny czy szelki. Jest również naprawdę doskonałej jakości. Najbardziej irytujące jest w nim grzebanie po dnie (niestety czasami się zdarza). Prócz tego w zasadzie trudno mi się jest do czegoś przyczepić. Na pewno nie jest to produkt dla każdego – raczej dla osób, które szukają lekkiego plecaka na szybkie wyjścia i lubiące mieć ze sobą tylko minimalną ilość sprzętu.

Ocena: 4+

Translate »