Casio Protrek – zegarek dla entuzjastów aktywności outdoorowej

Casio Protrek – zegarek dla entuzjastów aktywności outdoorowej

Wspominając swoje dzieciństwo pamiętam doskonale „szał” na elektroniczne zegarki marki Casio, które w mojej szkole w pierwszych latach po transformacji ustrojowej w Polsce stanowiły synonim luksusu. W tamtej dobie gdy ktoś posiadał „zwykły” zegarek elektroniczny z targu – to już był było coś, ale jeśli ten zegarek to było „Casio” to prawie tak, jakby posiadał co najmniej Rolls Royce`a wśród czasomierzy.

Oczywiście, Casio to nie tylko zegarki – ale pewnie wielu osobom firma kojarzy się przede wszystkim z nimi. W 1946 roku firma została założona w Japonii przez Tadao Kashio, a 11 lat później zmieniła nazwę na Casio. Nie jest trudno się domyślić, że nazwa bezpośrednio nawiązuje do nazwiska założyciela. Firma produkuje m.in.: kalkulatory, cyfrowe aparaty fotograficzne, zegarki, projektory, instrumenty muzyczne, drukarki etykiet, palmtopy, kasy fiskalne, telefony komórkowe, keyboardy i elektroniczne tłumacze. W długiej historii marki można wyznaczyć kilka kamieni milowych. W kwestii zegarków na pewno był to rok 1974 gdy powstał pierwszy zegarek – Casiotron a także rok1983 gdy światło dzienne ujrzał kultowy G-Shock.

Czasy się zmieniły ale Casio to w dalszym ciągu to samo Casio. Oczywiście, firma ma bardzo szeroki asortyment zegarków męskich, damskich i dziecięcych, które odpowiadają gustom i potrzebom niemal wszystkich grup społecznych. Od wytrzymałych G-Shocków, oldschoolowych Vintage, stylowych Sheen po nawiązujących do ducha sportu Edifice aż po turystyczne Pro Trek. Dzisiaj chciałem Wam przedstawić zegarek z ostatniej z wymienionych serii, Casio Pro Trek, który idealnie wpisuje się w tematykę bloga. Możecie na nim przeczytać wiele treści dotyczących Suunto, Garmina, Polara czy TomToma ale po raz pierwszy przedstawiam Wam pełnoprawny smartwatch outdoorowy, który wyszedł spod rąk tej japońskiej marki. Przed Państwem: Casio ProTrek WSD-F20A-BUAAE

Wygląd modelu nawiązuje do wyraźnie do stylu G-shocków oraz zegarków typu „diver”. Wszystkie przyciski fizyczne (które są trzy) umieszczone zostały po lewej stronie urządzenia, pod drugiej zaś można znaleźć port do ładowania. Gumowy, stosunkowo szeroki pasek oraz koperta wykonana z mieszanki tworzywa sztucznego i metalu sprawiają, że zegarek ma faktycznie mocno sportowy, outdoorowy charakter.

Ten model posiada dwie cechy, które wyraźnie go wyróżniają. Pierwszą i moim zdaniem najważniejszą jest zaawansowany system GPS (synchronizujący pozycję z trzema satelitami: GPS, Glonass oraz “MICHIBIKI” QZSS), a także system operacyjny WearOS by Google. Dlatego może działać całkowicie samodzielnie – nawet bez sparowania z telefonem komórkowym. Drugą funkcją, która wyróżnia ten model jest w pełni kolorowy wyświetlacz dotykowy TFC LCD o wielkości: 320×300 pikseli (niemal okrągły) a także możliwość bezpośredniego ściągania map (urządzenia współdziała z MapBox i OpenStreetMap). Wiele możliwości wyświetlania map, określania konkretnych punktów, wyznaczania ścieżek, śledzenia trasy i aktywności sprawiają, że ten model Casio stanowi doskonałe narzędzie nawigacyjne dla każdego, kto kocha spędzać czas na świeżym powietrzu – szczególnie, że jest wodoodporne aż do 50 metrów i posiada militarny stopień wytrzymałości. Casio ProTrek WSD-F20A-BUAAE posiada wiele zaawansowanych czujników potrafiących śledzić, pokazywać i zapisywać zmiany. Są to: akcelerometr, żyroskop, kompas magnetyczny i barometr. W urządzeniu dodatkowo występuje również mikrofon i możliwość ustawienia wibracji. Ten model Casio komunikuje się za pośrednictwem Bluetooth® V4.1 i Wi-Fi (IEEE 802.11 b/g/n). Wymiary to: 61.7 mm × 57.7 mm × 15.3 mm, z kolei waga to ok 90 gramów.

Warto kilka słów napisać o wytrzymałości baterii litowo-jonowej, która zasila sprzęt. Z wyłączonym trybem GPS zegarek Casio wytrzymuje nawet 2 dni (jeden z kolorowymi mapami). Zaś jeśli chodzi o użycie wraz z nawigacją to wartości te to od 6 godzin do również dwóch dni (zależnie od szczegółowych ustawień). Ładowanie z kolei to tylko zaledwie dwie godziny.

Komu można polecić Casio ProTrek WSD-F20A-BUAAE? Chyba każdemu entuzjaście sportów outdoorowych (niezależnie czy będą to górskie wędrówki, gra w golfa czy wędkarstwo), którzy na pierwszym miejscu stawiają możliwości nawigacyjne i czytelność map – bo głównie do tego służy to urządzenie. Oczywiście prócz tego, że dalej jest to zegarek, który może również wskazywać datę. Casio pokazało nim po raz kolejny, że potrafi tworzyć innowacyjne i ciekawe produkty, które nie do końca podążają za głównym nurtem ale mogą znaleźć swoją niszę wśród odbiorców.

Zachęcam do odwiedzenia sklepu zegarek.net, w ofercie którego znajduje się Casio ProTrek oraz wiele innych zegarków outdoorowych.

Translate »